W diecezji bydgoskiej ruszyła nowa edycja Katedralnej Szkoły Ceremoniarza
30 września 2024 | 07:09 | Jakub Dekowski, jm | Górka Klasztorna Ⓒ Ⓟ
Górka Klasztorna była miejscem, w którym dwudziestu kandydatów rozpoczęło roczną formację w ramach nowej edycji Katedralnej Szkoły Ceremoniarza.
Program stanowi 5 weekendowych zjazdów przy sanktuarium maryjnym na Krajnie, 25 godzin wykładów zdalnych oraz kilkadziesiąt godzin praktyki liturgicznej. Na nowy cykl składają się formacja intelektualna, praktyczna i duchowa. Podczas zajęć uczestnicy otrzymają kompleksową wiedzę i będą mogli wykorzystać ją w praktyce. Szczegółowo poznają historię, kształt i znaczenie obrzędów liturgicznych, teologię liturgii i sposób celebrowania wybranych dni liturgicznych czy podstawy języka łacińskiego.
Nowością są wykłady na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz podstaw pedagogiki i pracy z dziećmi oraz młodzieżą. – Pragnę nabyć nową wiedzę religijną i liturgiczną, dlatego uczestniczę w szkole dla ceremoniarzy. Myślę, że liturgia jest miejscem szczególnego i radosnego spotkania z Bogiem, a także drugim człowiekiem. Tworzymy jedną wspólnotę – powiedział Filip Remlinger z parafii NMP Matki Kościoła w Bydgoszczy. – Chciałbym poznać lepiej sens i znaczenie liturgii. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego jest ona celebrowana w konkretny sposób – dodał Cyryl Wojnowski z diecezji toruńskiej, na co dzień członek służby liturgicznej w bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Tegoroczną edycję studium dla nowych ceremoniarzy wraz z ks. Karolem Rawicz-Kostro – ceremoniarzem katedralnym i dyrektorem Centrum Formacji Liturgicznej – prowadzą przedstawiciele jego zarządu – Jakub Dekowski i akolita Damian Wudziński. – Myślę, że właściwa formacja mistrza ceremonii realizuje się nie tylko poprzez znajomość przepisów liturgicznych czy nabranie umiejętności prowadzenia prób liturgicznych, tylko przez odkrycie ducha misterium – powiedział Damian.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.