W Gnieźnie zaprezentowano nowy tom zapisków kard. Wyszyńskiego „Pro Memoria”
08 listopada 2024 | 18:33 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej zaprezentowano 8 listopada czternasty tom roczników kard. Stefana Wyszyńskiego „Pro Memoria”, zawierający odręczne zapiski Prymasa Tysiąclecia z 1967 roku. Ich oryginały przechowywane są w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym. Kilka stronic z 1967 roku można było zobaczyć podczas spotkania.
Seria wydawnicza „Pro Memoria” zainaugurowana została w 2017 roku i jest wspólnym przedsięwzięciem archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiecezji warszawskiej, Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak przypomniano podczas spotkania, jest to pierwsza próba całościowego i krytycznego wydania codziennych, odręcznych notatek kard. Wyszyńskiego, które opatrzono aparatem naukowym obejmującym wstęp, przypisy i indeksy. O wydawnictwie i samych notatkach, także od strony znajdowanych w nich ciekawostek i akcentów humorystycznych, mówił podczas prezentacji ks. prof. Bogdan Czyżewski, znawca życia i nauczania kard. Wyszyńskiego, członek Rady Programowej „Pro Memoria”.
Zapiski kard. Wyszyńskiego to trzydzieści jeden teczek przechowywanych w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Dużą część z nich prymas Wyszyński przekazał jeszcze za życia, a pozostałe zostały przekazane po jego śmierci. „Są to rękopisy bardzo cenne, bo wyszły spod pióra błogosławionego, ale także człowieka, który żył w czasach niezwykle trudnych i relacjonował je w kontekście życia Kościoła powszechnego, ale także Kościoła w Polsce, a zwłaszcza dwóch archidiecezji, jakimi zarządzał” – mówił ks. prof. Czyżewski.
Zaprezentowany tom „Pro Memoria” zawiera zapiski kard. Wyszyńskiego z 1967 roku, a więc po zakończeniu obchodów Milenium Chrztu Polski. Prymas notował swoje refleksje na kartkach A5, gładkich, w linie lub w kratkę, piórem, używając atramentu koloru niebieskiego. Pisał zwykle rano, zapełniając – jak mówił ks. prof. Czyżewski – jedną lub obie strony. Każdą kolejną notatkę zaczynał na nowej kartce. W niektórych latach zapisał ich nawet 900. Notatki dotyczą wydarzeń, uroczystości, spotkań, zajęć dnia codziennego, ale zawierają także osobiste opinie, refleksje i spostrzeżenia, które charakteryzują się – jak stwierdził kapłan – niezwykłą celnością, przenikliwością i znajomością ludzkiej natury.
Redaktorami rocznika 1967 są: ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie i dr Rafał Kościański z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, którzy mówiąc o blisko rocznej pracy nad wspomnianymi zapiskami Prymasa Tysiąclecia, dzielili się wybranymi fragmentami, swoimi spostrzeżeniami na ich temat, a także wyjątkami, które ich szczególnie zaskoczyły, lub kosztowały najwięcej pracy.
Jak przyznał ks. Michał Sołomieniuk, odczytywanie oryginalnych zapisków kard. Wyszyńskiego, porównywanie ich z późniejszym zapisem maszynowym, wreszcie wyjaśnianie i potwierdzanie niektórych nazwisk, czy zdarzeń, to praca bardzo mozolna, ale i satysfakcjonująca, bo ukazuje wiele znanych faktów i okoliczności niejako w nowym świetle. Kard. Wyszyński bowiem – jak dopowiedział dr Rafał Kościański – w opisywanych wydarzeniach często ukrywał szczegóły, o których bezpośrednio nie mógł pisać. „My dziś możemy je odkryć i pokazać w pełnym świetle, bo nie przysporzy to już nikomu problemów” – zaznaczył historyk.
Z kolei zdaniem bp. Radosława Orchowicza zapiski są lekturą niezwykle interesującą, bo dotyczą wydarzeń i faktów dziś już historycznych, z czasów nie tak przecież odległych, ale jakże trudnych dla Kościoła i kraju. Te trudności dotykały bezpośrednio samego prymasa, często bardzo dotkliwie, a jednak w ostatnim dniu roku 1967 zanotował, że do nikogo nie czuje nienawiści. „Myślę więc, że lektura dzienników Prymasa Tysiąclecia to nie tylko spotkanie z historią, z faktami, ale także swoiste rekolekcje” – podsumował bp Orchowicz.
Podczas prezentacji wystawiono kilka pamiątek po kard. Wyszyńskim, m.in. oryginalne stronice z zapisami z 1967 roku. Po zakończeniu spotkania uczestnicy przeszli do katedry gnieźnieńskiej na krótką modlitwę przy relikwiach Prymasa Tysiąclecia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.