Kielce – w klasztorze na Karczówce Pasterka, a po niej urodzinowy tort
24 grudnia 2024 | 23:46 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Urodzinowy tort, a nawet grzaniec – wszystko po to, aby świętować narodziny Jezusa – tak zapowiada się Pasterka w klasztorze na Karczówce oraz integracja przy żywej szopce.
Przy klasztorze na Karczówce, tak jak przed rokiem stanęła żywa szopka, a w niej owce, króliki, kozioł, drób.
– Po Pasterce organizujemy prawdziwe urodziny Króla, urodziny Zbawiciela – zapowiada ks. Mariusz Zakrzewski SAC, rektor kościoła i wspólnoty pallotynów na Karczówce. – Będzie tort dla wszystkich gości, którzy będą na naszej Pasterce, będzie również grzaniec, a wszystko po to, aby świętować narodziny Chrystusa – mówi.
Karczówka to ulubione miejsce kielczan z klasztorem, który zapisał się mocno w historii miasta.
Obiekty sakralne na Karczówce liczą cztery stulecia.
Kościół przy klasztorze powstał z fundacji biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego jako wotum dziękczynne za ustąpienie epidemii, która dziesiątkowała ludność zamieszkałą w kluczu kieleckim biskupów krakowskich w latach 1622-1624. Biskup krakowski złożył wówczas ślubowanie, że jeśli za wstawiennictwem św. Karola Boromeusza – patrona chroniącego przed morowym powietrzem – zaraza ustanie, wybuduje kaplicę lub kościół pod jego wezwaniem. Bp Szyszkowski wystąpił z inicjatywą sprowadzenia na Karczówkę ojców bernardynów, którzy odegrali znaczącą rolę w historii regionu i ojczyzny, szczególnie w okresie powstania styczniowego. Karczówka stała się bastionem powstańców.
Karczówka tętni życiem. W kościele rektoralnym na wzgórzu porośniętym lasem zawierane są związki małżeńskie, odbywają się liczne chrzty, organizowane są wydarzenia artystyczne i kulturalne, trwają akcje charytatywne, rekolekcje, indywidualne medytacje, Msze św. z modlitwą o uzdrowienie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.