W niedzielę w katedrze gnieźnieńskiej rozpoczynają się Letnie Prezentacje Organowe
30 czerwca 2023 | 14:44 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
W najbliższą niedzielę 2 lipca rozpoczyna się siódma edycja Letnich Prezentacji Organowych im. Longina Kosińskiego czyli jedynego w kraju festiwalu młodych organistów. Do końca sierpnia w każdą niedzielę o godzinie 14.00 w katedrze gnieźnieńskiej będzie można wysłuchać zarówno znanych, jak i mniej popularnych utworów z kanonu literatury organowej. Wstęp jest wolny.
W tym roku koncerty odbywać się będą w Kaplicy Łubieńskich, a to z racji prac konserwacyjnych, jakim poddawane są organy w nawie głównej. To wyjątkowa okazja, by posłuchać instrumentu, który zbudowany został w 1892 roku przez firmę Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. Sam instrument znajduje się na chórze, ale organista siedzi na „parterze”, grając przodem do ołtarza.
„Co Rodzina Ulmów mówi nam dziś? – panel dyskusyjny w ramach konferencji przed beatyfikacją
„Zapraszamy gnieźnian, pielgrzymów i turystów do uczestnictwa. Niech dźwięki muzyki organowej, rozbrzmiewające w tych odnowionych, przepięknych wnętrzach bazyliki prymasowskiej, będą przyczynkiem do głębokich przeżyć duchowych, do doświadczenia Boga, który jest źródłem piękna i dobra” – mówi ks. kan. Jakub Dębiec, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, która wraz z parafią archikatedralną organizuje muzyczne przedsięwzięcie.
Letnie Prezentacje Organowe odbywają się pod honorowym patronatem Prymasa Polski. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym, a zarazem jednym z wykonawców jest Krystian Klej, który w tym roku zagra z towarzyszeniem Orkiestry Miłej Gnieznu pod dyrekcją Sary Powagi. Koncert będzie transmitowany online.
W 2021 roku festiwal otrzymał imię Longina Kosińskiego, długoletniego organisty tytularnego katedry gnieźnieńskiej i akompaniatora Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.