W poniedziałek pogrzeb Z. Bradela – współtwórcy lubelskich „Spotkań”
12 września 2020 | 06:10 | pn, mp / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Msza św. pogrzebowa Zdzisława Bradela, znanego opozycjonisty, współtwórczy Niezależnego Pisma Młodych Katolików „Spotkania” oraz działacza „Solidarności”, sprawowana będzie w poniedziałek 14 września o 13.15 w kościele pw. Św. Jozafata przy ul. Powązkowskiej 90, po czym nastąpi złożenie do grobu na Powązkach Wojskowych.
Zdzisław Bradel zmarł 3 września 2020 w 71 roku życia.
Był absolwentem Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. W 1976 uczestniczył w akcji pomocy represjonowanym robotnikom Radomia. W rok później był współtwórcą, a później autorem i redaktorem Niezależnego Pisma Młodych Katolików „Spotkania“. Jako kurier przewoził na Litwę i Białoruś literaturę bezdebitową i religijną. Był też uczestnikiem Duszpasterstwa Akademickiego w Lublinie o. Ludwika Wiśniewskiego OP oraz działaczem Ruchu Młodej Polski.
W czasie pierwszej „Solidarności” był redaktorem pism związkowych, współpracownikiem NSZZ RI „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego, współorganizatorem Wszechnicy Związkowej i Wszechnicy Ludowej.
Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej, po czym został internowany. Po wypuszczeniu na wolność został przewodniczącym podziemnego Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.
Angażował się w różne inicjatywy kościelne. W połowie lat osiemdziesiątych był koordynatorem krajowym ruchu „Comunione e Liberazione”.
W wolnej Polsce po 1990 roku był działaczem samorządowym, aktywnym też w formacjach politycznych: PChD, ZChN, ROP, RNK. Blisko współpracował z Katolickim Tygodnikiem „ŁAD”.
Pośmiertnie Odznaczony został przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.