W Portugalii i na świecie wzrasta kult s. Łucji dos Santos, jednej z wizjonerek
23 sierpnia 2024 | 14:03 | mz | Fatima Ⓒ Ⓟ
Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie potwierdzają duże zainteresowanie postacią ogłoszonej przez Stolicę Apostolską w ub.r. Służebnicą Bożą siostry Łucji dos Santos i szerzący się w Portugalii i na świecie kult.
Jako dziecko ta portugalska karmelitanka brała udział wraz ze swoimi kuzynami, Franciszkiem i Hiacyntą Marto, w objawieniach maryjnych w Fatimie w 1917 r. O dużym zainteresowaniu Służebnicą Bożą świadczy według władz sanktuarium, duży napływ z całego świata listów dotyczący osoby siostry Łucji, liczni pielgrzymi u jej grobu usytuowanego wewnątrz fatimskiej bazyliki, jak również sprzedaż publikacji związanych z tą zmarłą w 2005 r. zakonnicą. Nie słabnie też grono pątników przybywających do domu rodzinnego Siostry Łucji w położonej pod Fatimą wsi Aljustrel. Średnio w roku odwiedza go około 300 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym liczni Polacy.
Rosnący w Portugalii i na świecie kult Służebnicy Bożej potwierdzają też badacze m.in. z dziedziny historii współczesnej, socjologii oraz religioznawstwa, biorący udział w zorganizowanych w lipcu br. Kursach Letnich w Fatimie. W wydarzeniu, w którym wzięło udział 150 pracowników naukowych wyższych uczelni, podkreślano, że to właśnie dzięki portugalskiej zakonnicy udało się przekazać światu przesłanie fatimskie o potrzebie modlitwy, pokuty i nawrócenia. – W ciągu trzech dni tego wydarzenia debatowano o osobie niezwykle ważnej dla Kościoła w Portugalii w ramach kursów odbywających się pod hasłem „Od nieznanego dziecko do największej postaci współczesnego katolicyzmu” – powiedziała rzeczniczka prasowa sanktuarium fatimskiego Patricia Duarte.
Siostra Łucja dos Santos zmarła 13 lutego 2005 r. w wieku blisko 98 lat w klasztorze świętej Teresy w Coimbrze. W tym samym mieście, w lutym 2017 r. zamknięto oficjalnie diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji. Następnie ponad 15 tys. stron świadectw i dokumentów o jej życiu trafiło do Watykanu. Dwoje pozostałych uczestników objawień maryjnych z Fatimy zostało ogłoszonych błogosławionymi przez św. Jana Pawła II w 2000 r. W 2017 r. zakończył się ich proces kanonizacyjny, a papież Franciszek ogłosił ich świętymi podczas swojej pielgrzymki do Fatimy 13 maja tegoż roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.