W Radzyminie powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920
18 sierpnia 2020 | 14:00 | dkk, lk | Radzymin Ⓒ Ⓟ
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, upamiętniające bohaterską walkę wojsk polskich z bolszewikami sto lat temu, powstanie w Radzyminie. Samorządowa inwestycja jest na etapie tworzenia projektu. Budowa rozpocznie się wiosną 2021 roku.
Muzeum powstanie w zabytkowej „Świetlicy Pielgrzyma” naprzeciw Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920. Gmina opracowała koncepcję obiektu, obecnie trwa jego projektowanie. Zapowiedziano również konsultacje społeczne nt. koncepcji zagospodarowania przestrzeni przy cmentarzu na cele ogrodu historyczno-edukacyjnego.
Rok wcześniej marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podpisali list intencyjny w sprawie tej samorządowej inwestycji. W tym czasie gmina pozyskała grunt pod budowę obiektu, powstała koncepcja rewitalizacji i rozbudowy „Świetlicy Pielgrzyma”, inwestycję uzgodniono też z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków, a także rozpoczęło się projektowanie.
„Obiekt powstaje pomimo wielu prób pisania historii Bitwy Warszawskiej na nowo. Tak jak najsilniejszy wiatr nie jest w stanie zmienić biegu rzeki, tak samo nikt i nic nie zmieni prawdy o tym, że niezwykle waleczni żołnierze w ossowskim bitewnym epizodzie stanowili jedynie tło dla zaciętych i kilkudniowych walk o Radzymin. Świadomość kapitalnej roli Radzymina jako symbolicznej stolicy 'Cudu nad Wisłą’ dobrze była znana władzom odrodzonej II Rzeczpospolitej, które tu organizowały centralne obchody Święta Wojska Polskiego” – powiedział burmistrz Radzymina podczas obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej.
Zdaniem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, „wielką rolą samorządu jest przypominać i upamiętniać bohaterów walk 1920 r., gdyż ta pamięć powinna trwać wiecznie”. – Wspólnie z burmistrzem Radzymina przedstawiliśmy wizję muzeum, które będzie znajdować się naprzeciw wejścia na ten cmentarz. Myślę, że nie ma lepszego miejsca, bo w sposób naturalny będzie ono związane z tą ziemią, uświęconą krwią bohaterów. Chcemy, aby to muzeum było częścią Muzeum Niepodległości, dla którego organem prowadzącym jest samorząd województwa mazowieckiego. Realizujemy w ten sposób zasadę subsydiarności, czyli pomocniczości. Chcemy robić to wspólnie – chcemy upamiętniać naszych bohaterów, ale przede wszystkim edukować młodzież i w oparciu o historię wychowywać ją w systemie tych wartości, dzięki którym w 1920 r. ocalała odrodzona Rzeczpospolita – dodał.
Burmistrz Radzymina podziękował za wsparcie w przygotowaniach do budowy muzeum przedstawicielom Kościoła – „Świetlica Pielgrzyma” wraz z działką została przekazana gminie przez Parafię Przemieniania Pańskiego w Radzyminie przy aprobacie bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.
Według opracowanej przez gminę koncepcji, przyszłe muzeum będzie mieściło się w zrewitalizowanej „Świetlicy Pielgrzyma” oraz w połączonym z nią nowoczesnym pawilonie wystawienniczym o powierzchni ok. 500 metrów kw. Sam zabytkowy budynek byłby zbyt mały, aby pomieścić muzeum. Urządzone zostanie również otoczenie zabytku.
Gmina Radzymin opracowała szczegółową koncepcję budowy nowego pawilonu wystawienniczego, dla której uzyskano zalecenia Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.
Wykonawcą koncepcji była firma Aioni z Białystoku. Rozpoczęły się też prace na dokumentacją projektową, której wykonawcą jest Studio Budowlane „Unity” s.c. z Warszawy. Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane na wiosnę 2021 r.
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Radzyminie ma być oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie. Będzie ono partnerem merytorycznym, we współpracy z którym w przyszłym muzeum powstanie program wystaw stałych i czasowych.
Władze Radzymina ogłosiły też społeczną zbiórkę pamiątek do przyszłego muzeum z prośbą o zgłaszanie się w tej sprawie do gminy.
Wraz z wizualizacjami Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 powstały cztery koncepcje kierunków zagospodarowania terenu tzw. „lądowiska papieskiego” w bezpośrednim sąsiedztwie Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie wraz z pomnikiem bohaterów Bitwy Warszawskiej.
Według tych koncepcji, teren ten mógłby stać się ogrodem historyczno-edukacyjnym, który wraz z zabytkową nekropolią i sąsiednim Muzeum Bitwy Warszawskiej stanowiłyby atrakcję historyczną i edukacyjną, chętnie odwiedzaną przez turystów i osoby pragnące oddać hołd bohaterom wojny polsko-bolszewickiej, spoczywającym na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie.
We wrześniu planowane jest rozpoczęcie procesu konsultacji społecznych w tej sprawie. Podobnie jak wcześniej dla centrum Radzymina, gmina będzie dążyła do stworzenia optymalnego sposobu zagospodarowania „lądowiska” z uwzględnieniem wyników dyskusji społecznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.