W Rzymie obradowała ukraińska greckokatolicka Komisja ds. Duchowieństwa
17 maja 2024 | 16:48 | kg | Rzym Ⓒ Ⓟ
W dniach 12–15 maja w Papieskim Kolegium św. Jozafata w Rzymie odbyło się doroczne posiedzenie Patriarszej Komisji ds. Duchowieństwa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Głównymi tematami obrad były budzenie nowych powołań kapłańskich oraz trudności i wyzwania, przed jakimi stoją ukraińskie greckokatolickie seminaria duchowne w warunkach wojny toczącej się obecnie na Ukrainie. Z uczestnikami wydarzenia spotkał się Franciszek na zakończenie audiencji ogólnej 15 bm. na Placu św. Piotra w Watykanie.
Spotkanie, którego gospodarzem był rektor Kolegium ks. Luis Casiano, rozpoczęło się liturgią pod przewodnictwem głowy Komisji bp. Bohdana Danyło. W kazaniu wezwał on wszystkich obecnych, zwłaszcza seminarzystów mieszkających w tym Kolegium, do modlitwy o liczne dobre powołania kapłańskie w UKGK.
Następnie tenże biskup otworzył obrady, witając przybyłych i prosząc ich o podzielenie się doświadczeniami o działalności seminariów, którymi kierują, w czasie wojny oraz związanymi z tym trudnościami, problemami i wyzwaniami w bieżącym roku akademickim, a także o przedstawienie stanu przygotowań do nowej kampanii wstępnej w tych placówkach.
Poranne posiedzenie drugiego dnia poświęcono towarzyszeniu i pomaganiu klerykom w warunkach agresji rosyjskiej. Zaproszony na obrady o. Robert Łysejko – protoarchimandryta Zakonu św. Bazylego Wielkiego (bazylianów) wskazał, iż ważnym składnikiem takiej pomocy jest stworzenie prawdziwej wspólnoty seminaryjnej. „Przebywanie w niej pomaga budować zaufanie, będące istotnym elementem formacji seminaryjnej” – stwierdził mówca. Zauważył przy tym, że aby ojciec duchowny i prefekt w seminarium potrafił wspierać alumnów, on sam też musi dbać o swoje zdrowie psychiczne i duchowe. Kapłan podkreślił ponadto, iż w warunkach wojny „należy wychowywać młode pokolenie kapłanów jako pełnych współczucia duszpasterzy swego narodu, bo przecież widzieli oni śmierć i przeżyli dramatyczne chwile życia”.
Uczestnicy posiedzenia spotkali się także z dyrektorem Instytutu Antropologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie ks. Hansem Zöllnerem. Zwrócił on uwagę na ważny element wychowania seminaryjnego, jakim jest tworzenie świętego i bezpiecznego miejsca w celu zapobiegania przestępstwom na tle seksualnym ze strony duchowieństwa. Trzeba przy tym dostrzegać nie tylko tego rodzaju czyny, ale też nadużywanie władzy oraz przemoc duchową i emocjonalną. „Wszystkie te czynniki winny być uwzględnione przy tworzeniu wspólnoty i procesów w niej oraz przy formacji i wszelkich praktyk budowanych we Wspólnocie” – stwierdził szef Instytu Antropologii.
W czasie spotkania z ambasadorem Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrijem Juraszem bp Danyło przedstawił mu działalność kierowanej przez siebie Komisji, jak również opowiedział o wyzwaniach, z jakimi stykają się seminaria UKGK we Włoszech; omówiono też trudności związane z wyjazdami seminarzystów na dalsze studia do tego kraju.
Najważniejszym duchowym punktem programu narady była Boska Liturgia, sprawowana 15 bm. przy grobowcu św. Jozafata w bazylice św. Piotra, której przewodniczył bp B. Danyło. W kazaniu wikariusz generalny dla wiernych wschodnich Kościołów katolickich w Wiedniu ks. Jurij Kołasa przypomniał, że ten święty męczennik, zanim przybył do Rzymu, odwiedził stolicę Austrii. „Jozafat był preześladowany zarówno za życia, jak i pośmierci. Rosjanie starali się wykraść jego relikwie nawet z rąk żołnierzy austriackich. I tak jak jego krew stała się nasieniem dla naszego Kościoła, tak i teraz może ona być okazją do jego odrodzenia” – powiedział kaznodzieja.
Po liturgii uczestnicy obrad wzięli udział w środowej audiencji ogólnej na Placu św. Piotra, po czym spotkali się po jej zakończeniu z papieżem, który przywitał ich po ukraińsku słowami „Chrystos woskres!” (Chrystus zmartwychwstał!). Bp Danyło przedstawił mu członków Komisji, Ojciec Święty natomiast wspomniał o swym dzieciństwie, spędzonym obok ukraińskiego biskupa Stepana Czmila w Argentynie, dodając, iż „władyka Czmiil był biskupem prześladowanego Kościoła”.
Na zakończenie roboczego programu spotkania jego uczestnicy odwiedzili Dykasterię dla Kościołów Wschodnich, gdzie spotkali się z jej prefektem kard. Claudio Gugerottim oraz z jej sekretarzem o. Michelem Jalakhem OAM i jego zastępcą prał. Filippo Ciampanellim. Zapoznano ich z działalnością i dokonaniami Komisji Patriarszej, a kardynał ze swej strony poprosił swych gości, aby podziękowali wszystkim księżom UKGK za ich ofiarną posługę i przypomniał, że urząd, którym kieruje, „jest zawsze gotów pomagać na drodze uzdrawiania ran narodu ukraińskiego”.
Następne posiedzenie zaplanowano na maj przyszłego roku w Wiedniu.
W obradach w Rzymie wzięło udział 15 osób z bp. Bohdanem Danyłą na czele: rektorzy i niektórzy wykładowcy seminariów duchownych UKGK z Ukrainy, Argentyny, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Węgier oraz – zdalnie – pięć dalszych osób z Ukrainy, Polski (ks. Bogdan Pańczak z Lublina), Niemiec i Brazylii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.