W sobotę odbędą się XVII Zaduszki Narodowe
28 września 2021 | 12:18 | rk | Bielsko - Biała Ⓒ Ⓟ
Pod Krzyżem Jubileuszowym na Matysce w Beskidzie Żywieckim odbędą się 2 października XVII Zaduszki Narodowe. W tym roku organizatorzy chcą oddać szczególną cześć „dzieciom i młodocianym skrzywdzonym lub zamordowanym przez okupantów niemieckich i radzieckich”.
Co roku inicjatorzy przedsięwzięcia starają się odsłonić konkretne postaci z zapomnianych kart historii Polski. Podczas uroczystości grupa rekonstrukcyjna przybliży historię młodocianych więźniów politycznych 1944-1956 r. w Jaworznie, losy więźniów z ,,Małego Oświęcimia” – z niemieckiego obozu dla dzieci w Łodzi. Zaplanowano inscenizację przedstawiającą Irenę Sendlerową oraz Janusza Korczaka z uratowanymi dziećmi, pobyt polskich dzieci na Syberii, a także akcję wysiedleńczą na Żywiecczyźnie tzw. Aktion Saybusch, największą akcję wysiedleńczą w okupowanej Polsce.
Niezmiennie już na trasie przejścia na górę Matyskę rozegrane zostaną sceny z potopu szwedzkiego na Żywiecczyźnie.
Jadwiga Klimonda ze stowarzyszenia „Dzieci Serc” w Radziechowach, które wraz z miejscową parafią i gminą są organizatorami wydarzenia, poinformowała, że po Mszy św. za Ojczyznę odczytany zostanie Apel Poległych. Jego treść wyłonił ogólnopolski konkurs wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Ostatnia 15. edycja była poświęcona dzieciom i młodocianym skrzywdzonym lub zamordowanym przez okupantów niemieckich i radzieckich.
Na koniec odbędzie się uroczystość dosypania ziemi do Kurhanu Pamięci Narodowej, upamiętniającego bohaterów. Dołączy tym razem ziemia z terenu komunistycznego obozu dla więźniów w wieku od 17 do 21 lat w Jaworznie, a także ziemia z byłego Kinder-KL Litzmannstadt, zwanego „Małym Oświęcimiem”.
Usypywanie Kurhanu rozpoczęło się w 2005 roku. Przywożona jest tu ziemia z miejsc historycznie ważnych dla Polski. Trafiła tu m.in. ziemia z grobów bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz pochodzących z Żywiecczyzny – Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki. Przyniesiono na Matyskę również urny z ziemią z Katynia, Miednoje, Bykowa i Ostaszkowa, z miejsc walk powstańców warszawskich, obrońców fortów Węgierskiej Górki oraz ziemię z Peru, na której w 1991 roku terroryści zamordowali dwóch błogosławionych polskich franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.
Złożono tu m.in. ziemię z grobów uczestników Powstania Wielkopolskiego i grobu obrońców Poczty Gdańskiej. Na symbolicznym kurhanie uczestnicy wysypali ziemię z grobów błogosławionych sióstr nazaretanek, męczenniczek z Nowogródka, ks. Ignacego Skorupki, z pól Bitwy Warszawskiej z 1920 r. oraz z miejsca katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku, złożono ziemię z Lwowa – z miejsca, gdzie 4 lipca 1941 Niemcy zamordowali polskich naukowców, profesorów wyższych uczelni lwowskich.
Abp Ryś o Eucharystii na Arenie Młodych: nie dochowałem wszystkich norm i kanonów, przepraszam
Dosypano też ziemię z grobów Grzegorza Przemyka, Romana Strzałkowskiego i zamordowanych górników z kopalni Wujek. Przywieziono tu urnę z prochami ofiar terroru komunistycznego z warszawskiej „Łączki”, ziemię z okolic Góry św. Anny oraz mostu kolejowego i drogowego na rzece Brynicy.
Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na jej szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. „Golgota Beskidów” przyciąga liczne pielgrzymki. Zaduszki Narodowe odbywają się tu każdej jesieni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.