Capstrzyk przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. z udziałem prezydenta i biskupów
14 sierpnia 2022 | 23:09 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbył się wieczorem capstrzyk połączony z odczytaniem apelu pamięci z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP. Zapłonęły znicze na mogiłach żołnierzy poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Capstrzyk odbył się z udziałem m.in. ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, szefa Sztabu Generalnego gen. Rajmunda Andrzejczaka, dowódców rodzajów wojsk, ordynariuszy Wojska Polskiego: bp Wiesława Lechowicza, biskupa polowego WP, abp Jerzego Pańkowskiego, prawosławnego ordynariusza wojskowego oraz bp. Marcina Makuli, naczelnego ewangelickiego duszpasterza wojskowego. Obecni byli także wojskowi przedstawiciele ambasad państw sojuszniczych.
W przemówieniu Prezydent podkreślił, że większość odwiedzających w przeddzień Święta Wojska Polskiego wojskowe Powązki to żołnierze, którzy przychodzą, „by pochylić głowę nad grobami swoich poprzedników”. – Dowódcy przyprowadzają tutaj żołnierzy także po to, żeby zobaczyli, jaka jest cena wolności i niepodległości, żeby to nie było tylko abstrakcją – że żołnierz służy po to, by bronić ojczyzny – mówił prezydent Andrzej Duda.
– Bolszewików zatrzymało bohaterstwo polskiego żołnierza – powiedział zwierzchnik Sił Zbrojnych. – Dzięki geniuszowi marszałka Józefa Piłsudskiego, dowódców, dzięki niezłomności polskich żołnierzy, nieprawdopodobnemu bohaterstwu, udało się pokonać bolszewików, odeprzeć ich i odnieść jedno z największych zwycięstw i najważniejszych w historii nie tylko Europy, ale i świata. To dlatego my Polacy jesteśmy z tego zwycięstwa tak dumni i dlatego co roku tak się z niego radujemy – podkreślił.
Jak zapewnił Prezydent, nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że „również dzisiaj polski żołnierz służy z pełną odpowiedzialnością i gotowością obrony każdej piędzi polskiej ziemi, gotowością niesienia także pomocy naszym sąsiadom, jeżeli wezwie go ojczyzna”.
Apel pamięci odczytał ppor. Krzysztof Kostulski, oficer Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową. Nad grobami poległych zabrzmiała I Brygada – Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu odgrywany zazwyczaj na trąbce, a także przemarsz oddziałów wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości; często łączony z występami orkiestr. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt. Wojsko Polskie wróciło do tradycji capstrzyku w 2009 r. W Warszawie capstrzyk odbywa się także w przeddzień Narodowego Święto Niepodległości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.