Warszawa: Msza św. przed inauguracją nowego roku akademickiego w WAT
02 października 2017 | 20:48 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wieczorną Mszą św. w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej zainaugurowali rok akademicki kadra naukowa, pracownicy i podchorążowie oraz studenci Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii podkreślał, że w procesie kształcenia ważna jest dążenie do prawdy i wewnętrzna wolność przekazujących wiedzę wykładowców.
W homilii bp Guzdek powiedział, że wyższe uczelnie są „szczególnym miejscem poszukiwania i odnajdywania prawdy”. – Muszą one jednak być przestrzenią, gdzie szanowana jest wolność uczonych i uczących się, profesorów i studentów. Dla nich jedyną panią, której służą może być tylko prawda – powiedział.
Zdaniem ordynariusza wojskowego, należy zadbać o to, aby uczelnia była wolna „od wewnątrz”. – Naukę mogą uprawiać tylko ludzie wolni, świadomi swojej podmiotowości. Jak to pięknie ujął narodowy wieszcz Cyprian Kamil Norwid, uczonemu, profesorowi „nie wolno być lokajem i zalotnikiem czasów”; nie może on „kłaniać się okolicznościom a prawdzie kazać, by stała za drzwiami” – powiedział bp Guzdek.
Biskup polowy przypomniał słowa Jana Pawła II, który w przemówieniu do przedstawicieli świata nauki w 1987 r. powiedział, że „autonomia na służbie prawdy poznawanej i przekazywanej jest warunkiem niejako organicznym podmiotowości całego społeczeństwa, wśród którego uniwersytety spełniają swoją misję”. – Muszą to rozumieć i koniecznie powinni o tym pamiętać pełniący nadzór nad wyższymi uczelniami. Jeśli pragną rozwoju nauki, muszą szanować autonomię uczelni. Jeśli na uczelni zagoszczą strach i poddaństwo nie ma ona przyszłości. Nie wykształci ludzi zdolnych do twórczego myślenia, a jedynie do powielania wyuczonych zachowań i wykonywania powierzonych im zadań – przekonywał bp Guzdek.
Na koniec życzył profesorom i kadrze dydaktyczno-naukowej, „aby nigdy nie zatracili wolności w poszukiwaniu prawdy”, studentom aby poznawanie prawdy było dla nich „źródłem duchowej radości”. – Proszę Was, podejmujcie trud zdobywania wiedzy i nabywania mądrości. Życzę Wam doświadczenia trudu studenckiego życia, gdyż tylko takie życie jest godne studenta wyższej uczelni wojskowej. Tylko życie trudne, wymagające pomaga w rozwoju intelektualnym, kształtowaniu prawego sumienia i hartowaniu ducha. Ono też prowadzi do sukcesu – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali ks. płk Jan Domian oraz ks. mjr Ireneusz Biruś, kapelan WAT.
We Mszy św. uczestniczyli wykładowcy, pracownicy i podchorążowie WAT. Obecny był także płk Hubert Iwoła – komendant Mazowieckiego Oddziału ŻW, podinsp. Mirosław Wasil – zastępca komendanta rejonowego policji Warszawa IV, insp. Sławomi Cisowski – naczelnik Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji, mł. insp. Mariusz Oniszczuk – komendant Komisariatu Policji Warszawa-Bemowo, Ryszard Walczak – prezes kapituły Medalu „Zło dobrem zwyciężaj”, Jarosław Dąbrowski – prezes Stowarzyszenia Patriotyczno-Edukacyjnego „Pamięć”.
Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele studentów wyrazili wdzięczność biskupowi za wygłoszoną homilię i poprosili o Boże błogosławieństwo na Nowy Rok Akademicki 2017/2018.
WAT jest renomowaną uczelnią o szczególnym wśród polskich uczelni wojskowych, charakterze. Akademia łączy w sobie wymogi uniwersytetu technicznego ze standardami szkoły oficerskiej kształcącej na najwyższym poziomie kadrę oficerską dla potrzeb Ministerstwa Obrony Narodowej oraz systemu bezpieczeństwa państwa.
Do jej zadań należy również działalność naukowo-badawcza, która obejmuje realizację programów i prac badawczych. W ramach prac i programów badawczych WAT współpracuje z czołowymi zakładami przemysłu obronnego oraz z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi.
Wielu absolwentów WAT zajmowało i zajmuje wysokie stanowiska w administracji państwowej, Wojsku Polskim i gospodarce. Aktualnie w 8 wydziałach akademickich, na 20 kierunkach studiów i w ponad 50 specjalnościach, zdobywa wiedzę ponad 10 tys. studentów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.