Warszawa: spotkanie opłatkowe środowisk katyńskich i sybirackich
13 grudnia 2019 | 23:48 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Spotkanie opłatkowe środowisk katyńskich i sybirackich odbyło się dziś w Centrum Konferencyjnym Ordynariatu Polowego. Poprzedziła je Msza św. sprawowana w katedrze polowej pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Przed błogosławieństwem Ordynariusz Wojskowy odznaczył pięć osób zasłużonych w upamiętnianiu ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz za upowszechnienie wiedzy na temat martyrologii Polaków na Wschodzie.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że źródłem wewnętrznej mocy Świętej Rodziny była jedność i otwartość na wolę Boga. – Dzielili biedę i niewygody życia poza domem. Kiedy dowiedzieli się, że było zagrożone życie Jezusa, razem udali się na emigrację do Egiptu. Po śmierci Heroda razem powrócili do rodzinnego Nazaretu – powiedział. Dodał, że „w Betlejem dokonało się misterium zjednoczenia Boga i człowieka”. – W Jezusie Chrystusie zostały zjednoczone dwie natury: Boża i ludzka. Bóg stał się człowiekiem – przypomniał.
Bp Guzdek powiedział, że sprawowana Msza św. jest okazją do tego, aby modlić się w intencji zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu i innych miejscach na terenie sowieckiej Rosji oraz aby wspomnieć setki tysięcy Polaków deportowanych na Syberię i stepy Kazachstanu. – Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ich ból i tęsknotę za rodzinnym domem? Przecież musieli sobie przypominać wspaniałe święta przeżywane w gronie rodzinnym, w gronie przyjaciół – mówił bp Guzdek.
Zdaniem Ordynariusza Wojskowego dzisiejsza Eucharystia jest też okazją do tego, aby wspominając wigilię zesłańców w sowieckiej Rosji, modląc się za pomordowanych i zmarłych na Syberii, dziękować Bogu za to, że jesteśmy razem.
Z racji obchodzonej dziś 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, wśród wezwań modlitwy powszechnej odczytano modlitwę w intencji ofiar.
Eucharystię koncelebrowali ks. Krzysztof Kosk, kapelan Rodzin Katyńskich oraz Związku Sybiraków – Koła Żoliborz – Bielany oraz o. Tomasz Olczak ze Stowarzyszenia Parafiada. Do katedry przybyło liczne grono przedstawicieli i członków stowarzyszeń związanych z martyrologią Polaków na Wschodzie.
Za zasługi w upamiętnieniu ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz upowszechnianie wiedzy o martyrologii Polaków na Wschodzie bp Guzdek uhonorował pięć osób: Teresę Bracką, Marka Krystyniaka, Jarosława Olbrychowskiego, Stanisława Sikorskiego i Annę Wesołowską medalami „W służbie Bogu i Ojczyźnie”. Ustanowiono je z okazji setnej rocznicy powstania Biskupstwa Polowego w Polsce. Po udzielonym przez Biskupa Polowego błogosławieństwie wierni udali się na spotkanie opłatkowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.