Watykan: przysięga nowego rocznika Szwajcarów
07 maja 2009 | 12:18 | RV / ju. Ⓒ Ⓟ
Wśród uczestników audiencji ogólnej 6 maja Papież pozdrowił licznych Szwajcarów. Przybyli oni na przysięgę, którą złożyło 32 nowych gwardzistów.
Zaprzysiężenie Gwardii Szwajcarskiej odbywa się co roku 6 maja. Data ta nawiązuje do ofiary życia, jaką 147 szwajcarskich żołnierzy zaciężnych złożyło w 1527 r. w obronie Klemensa VII podczas oblężenia Rzymu przez wojska cesarskie. Zaciągnięte w Szwajcarii siły zbrojne obecne były wówczas w Watykanie już od 21 lat. Pierwszy ich oddział przybył do Rzymu za Juliusza II w 1506 r.
Dzień swej przysięgi gwardziści rozpoczęli Mszą św., której przewodniczył w bazylice watykańskiej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Obok żołnierzy w Eucharystii uczestniczyli członkowie ich rodzin i goście, w tym przedstawiciele episkopatu i władz Konfederacji Szwajcarskiej i poszczególnych kantonów. W homilii kardynał przypomniał zadania powierzone korpusowi. Są to: ochrona osobista Ojca Świętego, strzeżenie Pałacu Apostolskiego, w którym znajduje się m.in. apartament papieża, oraz wszystkich wejść do Państwa Watykańskiego, a także czuwanie nad bezpieczeństwem i służba honorowa podczas publicznych ceremonii papieskich.
Przysięgę złożyło dziś po południu na dziedzińcu św. Damazego w Watykanie 32 nowych gwardzistów, którzy rozpoczęli służbę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 19 z nich pochodzi z rejonów niemieckojęzycznych, 10 to frankofoni, a 3 mówi na co dzień po włosku. Przysięgę odbierał substytut Sekretariatu Stanu abp Fernando Filoni. Po raz pierwszy jako komendant Gwardii Szwajcarskiej w ceremonii wziął udział płk Daniel Rudolf Anrig. Ten 36-letni oficer stoi na czele korpusu od ponad pięciu miesięcy. W wywiadzie dla agencji I.MEDIA powiedział, że był to czas dialogu ze wszystkimi gwardzistami. „Na szczęście Gwardia działa dobrze i nie ma potrzeby wprowadzenia w niej dużych zmian” – stwierdził jej nowy dowódca.
Warunkiem służby w tej Gwardii jest obywatelstwo szwajcarskie i wyznanie katolickie. Należy do niej obecnie 110 mężczyzn. Wczoraj w wywiadzie dla włoskiej telewizji nowy komendant dopuścił coś, co dotychczas było jedynie primaaprilisowym żartem – mianowicie możliwość służby wojskowej kobiet w tym korpusie. „Osobiście mogę sobie wyobrazić pełnienie przez nie pewnych zadań” – powiedział płk Anrig. Gdy chodzi o trudności związane z ich zakwaterowaniem w watykańskich koszarach, zauważył, że każdy problem da się rozwiązać. Rzecznik dowódcy powiedział jednak agencji ANSA, że wprowadzenie kobiet do Gwardii Szwajcarskiej nie nastąpi w najbliższej przyszłości. Włoska agencja przypomina, że poprzedni komendant korpusu, płk Elmar Mäder, zapytany w 2004 r. o możliwość zaciągania do niego kobiet, odpowiedział zdecydowanie negatywnie. Zastrzegł się jednak wówczas: „Przynajmniej nie pod moim dowództwem”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.