We Francji powstaje kościół w stylu dawnych opactw królewskich
30 stycznia 2025 | 05:00 | tribunechretienne.com, pb | Chelles Ⓒ Ⓟ
![Sample](https://www.ekai.pl/wp-content/uploads/2023/12/brecht-corbeel-7cfp-aTEGUU-unsplash-1024x683.jpg)
We francuskiej diecezji Meaux powstaje kościół w stylu dawnych opactw królewskich. Nosić będzie wezwanie św. Batyldy. Kamień węgielny pod budowę świątyni, która zarazem będzie sanktuarium tej wyniesionej na ołtarze królowej Francji, wmurowano 26 stycznia w Chelles, niedaleko Paryża.
Kościół zostanie zbudowany w miejscu, gdzie w VII wieku wzniesiono opactwo założone przez tę monarchinię, żonę króla Chlodwiga II. Pierwsze kamienie, które posłużą do budowy symbolicznie pochodzą właśnie z murów dawnego opactwa.
Uroczystości w Chelles przewodniczył miejscowy biskup Jean-Yves Nahmias, a udział w niej wziął również abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski we Francji. W swoim przemówieniu ordynariusz diecezji Meaux wskazał na znaczenie tego projektu, który wykracza poza wzniesienie budynku, lecz jest prawdziwym symbolem żywotności wiary i przekazywania Ewangelii. Przypomniał, że św. Batylda była przykładem miłosierdzia i głębokiej wiary, uosabiając ducha poświęcenia, który inspiruje dziś wznoszenie jej sanktuarium. Jego budowa jest także odpowiedzią diecezji na aktualne duchowe potrzeby wiernych, przy zachowaniu szacunku dla głębokich korzeni wiary chrześcijańskiej w regionie paryskim (Île-de-France).
Opactwo benedyktynek w Chelles zostało zamknięte w czasie rewolucji francuskiej pod koniec XVIII wieku, a jego budynki sprzedane. Pozostałości krużganka opactwa są dziś częścią budynku merostwa.
Św. Batylda spędziła w Chelles ostatnie lata swego życia, po śmierci męża, tam też została pochowana. Kanonizował ją papież Mikołaj I w IX wieku. Jej kości przeniesiono wówczas do kościoła Świętego Krzyża, w którym obecnie działa centrum kultury współczesnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.