We wrześniu w diecezji bielsko-żywieckiej ruszają „Spotkania z Matką Wolności”
08 sierpnia 2024 | 19:36 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Spotkania z Matką Wolności” to cykl wydarzeń ewangelizacyjnych i trzeźwościowych, które rozpoczną się we wrześniu 2024 roku w diecezji bielsko-żywieckiej. Po wybranych parafiach beskidzkich wędrować będzie do maja przyszłego roku kopia obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników. Inicjatywa jest owocem współpracy Diakonii Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie z ruchami trzeźwościowymi w diecezji. Głównym celem jest wsparcie osób zmagających się z różnymi uzależnieniami oraz promowanie trzeźwości poprzez modlitwę i edukację.
Trasa symbolicznej peregrynacji tworzy na mapie diecezji zarys krzyża, łącząc różne miejscowości, takie jak Oświęcim, Ujsoły, Chybie, Targanice, Bielsko-Biała, Wilkowice, Brenna, Żywiec i Kęty. Każde spotkanie, które zaplanowano zawsze na pierwszy poniedziałek miesiąca, będzie składało się z Mszy św., konferencji poświęconych różnym formom uzależnień (takim jak alkoholizm, narkomania, uzależnienie od hazardu, internetu itp.), świadectw osób, które przezwyciężyły swoje nałogi, oraz modlitw przed obrazem Matki Bożej. W ramach spotkań uczestnicy będą mieli możliwość złożenia deklaracji abstynenckiej.
Pomysł na „Spotkania z Matką Wolności” zrodził się w środowisku Diakonii Wyzwolenia Człowieka, inspirowanym duchowością Ruchu Światło-Życie i w odpowiedzi na potrzebę szerzenia trzeźwości oraz wspierania osób uzależnionych. Ks. Piotr Leśniak, duszpasterz trzeźwościowy w diecezji bielsko-żywieckiej, który jest jednym z inicjatorów projektu, podkreśla, że wędrówka obrazu ma także wymiar symboliczny – jest to powierzenie diecezji opiece Matki Bożej, która jako „Matka Wolności” ma pomagać wiernym w ich duchowej walce o wyzwolenie z kajdan grzechu i uzależnień.
„Na te konferencje zapraszani będą terapeuci, lekarze i psychologowie. Po konferencji będzie świadectwo osoby uzależnionej, która opowie o swojej drodze do trzeźwości. Następnie odbędzie się modlitwa przy obrazie Matki Bożej, która może obejmować wystawienie Najświętszego Sakramentu lub Różaniec, w zależności od miesiąca. Zapraszamy wtedy do modlitwy w intencji uzależnionych i będzie też możliwość złożenia deklaracji abstynenckiej na dowolny czas” – wyjaśnia.
Projekt związany jest także z ważnymi rocznicami, które przypadają w tym i przyszłym roku. W 2024 roku obchodzona jest 45. rocznica powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – ruchu zapoczątkowanego przez ks. Franciszka Blachnickiego, którego celem jest walka z uzależnieniami i promocja trzeźwego stylu życia. Z kolei w 2025 roku przypada 60. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników oraz 100. rocznica śmierci Sługi Bożego Mateusza Talbota, patrona wspólnot Anonimowych Alkoholików.
Spotkania mają być także odpowiedzią na współczesne zagrożenia, jakie niesie ze sobą życie w społeczeństwie – uzależnienia od internetu, pożądliwości, bogactwa czy narkotyków.
Kopia cudownego obrazu z kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie – Matki Bożej od Wykupu Niewolników jest obecna w diecezji bielsko-żywieckiej od kilku lat. Ramy i feretron do obrazu wykonał Piotr – alkoholik z Gorzyc. W 2021 r. przed ta kopią bp Piotr Greger zawierzył Maryi dzieła trzeźwościowe w diecezji.
Oryginalny obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników ukoronował 9 maja 1965 roku na Skałce w Krakowie abp. Karol Wojtyła. Na zakończenie uroczystości powiedział: „Chcemy zajrzeć do Spisu cudów i łask, który przy kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie można znaleźć i tam wśród cudów i łask odczytać te długie listy podziękowań za to, czym w ciągu stuleci obdarowałaś naszych rodaków. Tam też odczytujemy to szczególne podziękowanie więźnia, który po uwolnieniu z więzienia złożył Ci, jako wotum, swoje kajdany”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.