„Wiara a wolność” – poradnik teologa domu papieskiego o. Wojciecha Giertycha
09 maja 2019 | 12:30 | jw, dominikanie.pl / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Czym się różni „chcę” od „chce mi się”? Czym jest wolność i czym jest wiara, i czy istnieje między nimi konflikt? Te kwestie bierze pod lupę teolog Domu Papieskiego, dominikanin o. prof. Wojciech Giertych w książce „Wiara i wolność”. Publikacja została napisana głównie z myślą o ludziach młodych, np. maturzystach albo nastolatkach przygotowujących się do bierzmowania.
„Odkąd wraz z końcem średniowiecza zmieniło się rozumienie, czym jest wola, nauczanie moralne skoncentrowało się głównie na prawie moralnym i grzechu, a nie na rozwoju osobistej wolności. (…) Co gorsza, pojawiło się błędne przekonanie, że chrześcijańska wiara z konieczności jest wrogiem rozumu i wolności” – zauważa o. prof. Giertych.
Teolog sięga w książce do wcześniejszej, „bardziej optymistycznej” tradycji, „z czasów poprzedzających te nieporozumienia”, i w przystępny sposób wyjaśnia, czym jest wolność, a czym wiara. Analizuje, czym jest podejmowanie decyzji i kiedy wybór jest prawdziwie wolny.
Dominikanin zauważa, że zdolność do wolnych wyborów nie jest sprawą oczywistą i bezproblemową. Wolność – jak brzmi jeden z rozdziałów – potrzebuje bowiem wyzwolenia. Trzeba ją w sobie wyrobić, a łaska Boża, dostępna przez wiarę, może być w tym wielką pomocą. Aby jakieś zamierzone przez nas działanie było dobre, muszą być spełnione trzy warunki: przedmiot tego działania, jego cel i okoliczności muszą być dobre. Jeśli któryś z tych elementów jest zły, sam czyn również będzie zły. W praktyce podejmowanie decyzji jest oczywiście bardziej skomplikowane, bo na nasz osąd wpływają popędy, brak wiedzy, opinie innych ludzi, mody itd.O. Giertych w kolejnych rozdziałach opisuje więc, jak podejmować decyzje w różnych dziedzinach życia, np. w rodzinie, życiu społecznym. Osobny rozdział poświęca „pozornej wolności seksualnego hedonizmu”.
„Myśl etyczna starożytności i średniowiecza, zarówno pogańska, jak i chrześcijańska, zwracała uwagę na konieczność wychowania wewnętrznego motoru życia. Bez twórczej zaradności, która ogarnia rozum i wolę, pozwala ‘wziąć się w garść’ i zmierza do wybranego celu, nie ma dojrzałego życia” – pisze o. prof. Giertych.
Książka została bardzo starannie wydana i wzbogacona zdjęciami i infografiką, więc chociaż podejmuje niełatwe tematy filozoficzne i teologiczne, jest jednocześnie bardzo atrakcyjna, także dla młodych ludzi.
O. prof. Wojciech Giertych OP (ur. 1951) skończył historię w Poznaniu, a w 1976 r. wstąpił do zakonu dominikanów. Doktorat z teologii moralnej uzyskał na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie, gdzie jest obecnie profesorem. W 2005 został mianowany przez Benedykta XVI teologiem Domu Papieskiego. Jest konsultorem Kongregacji Nauki Wiary.Wojciech Giertych OP, „Wiara i wolność”, Wydawnictwo Giertych
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.