Wkrótce koncert „Miastu i Światu” – muzyczne uwielbienie na placu Zamkowym
07 czerwca 2023 | 15:32 | Muzykolekcje, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Już po raz drugi wybrzmi muzyczne dziękczynienie za wolność i pokojowe przemiany w Polsce i Europie inspirowane przesłaniem św. Jana Pawła II. Zaplanowany na 18 czerwca o godz. 19.00 na placu Zamkowym w Warszawie koncert ponad 100-osobowego zespołu wykonawców pod hasłem Miastu i Światu poprowadzą doświadczeni kompozytorzy Hubert Kowalski, Leopold “Poldek” Twardowski i Piotr Pałka.
Otwarte spotkanie muzyczne jest finałem VIII edycji rekolekcji i warsztatów muzycznych pod nazwą „Muzykolekcje o Kościele”, odbywających się w terminach 9-11 oraz 16-18 czerwca w parafii św. Jakuba Apostoła na warszawskiej Ochocie. Idea koncertu, jako formy wieńczącej wysiłek pracy warsztatowej dużej grupy muzyków, jest rozwijana począwszy od roku 2017.
– To Duch Święty jest tutaj reżyserem. On w nas stwarza myśli, pragnienia i w tym roku po raz kolejny nas wyrzuca z tego naszego „Jakubowego Wieczernika” – mówi duchowy opiekun inicjatywy i jeden z jej współorganizatorów ks. Grzegorz Demczyszak. – Parafia pw. św. Jakuba na Ochocie to miejsce wspaniałe. To nasz duchowy dom. Ale Duch Święty mówi: “Idźcie dalej. To zbyt mało, że tutaj jesteście. Chcę was gdzie indziej”. I my za tym głosem idziemy do centrum stolicy, do serca tego „miasta niezłomnego”. Do serca Warszawy, jakim jest Stare Miasto – Plac Zamkowy. Tam będzie wielka scena i uwielbienie dla Pana Jezusa.
Koncert tematyką nawiązuje do pięciokrotnej obecności papieża św. Jana Pawła II w Warszawie, w tym szczególnie do jego nauczania, przywracającego godność i nadzieję, inspirującego do pokojowych przemian, które przyniosły wolność Polsce i dużej części Europy.
– Tylko w Chrystusie jest możliwa wolność. My tej wolności szukamy często tam, gdzie jest niewola. Udajemy, że jesteśmy wolni, ale tak naprawdę nie dostrzegamy kajdan, które nosimy i jeszcze nakładamy innym kajdany, jeszcze Ojczyźnie nakładamy kajdany. Właśnie dlatego zgromadzimy się na placu Zamkowym, żeby tak, jak Jan Paweł II, modlić się: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Odnowi, czyli uwolni – podkreśla Leopold Twardowski, jeden z dyrygentów.
W 2023 r. koncert przypada w 40. rocznicę obecności Ojca Świętego w Warszawie. W 1983 r. papieskie orędzie o Pokoju i Nadziei umocniło Polaków w dramatycznych okolicznościach stanu wojennego. Słowa św. Jana Pawła II wzywające do solidarności i odbudowy wspólnoty społecznej, poszanowania godności ludzkiej, postawy miłosierdzia oraz dialogu, a nade wszystko do przeciwstawienia się lękowi poprzez indywidualną odnowę serca i otwarcie na Bożą miłość, stają się szczególnie aktualne także teraz, wobec trwającej wciąż wojny za naszą wschodnią granicą.
Koncert poprowadzą Hubert Kowalski, Leopold Twardowski i Piotr Pałka. To doświadczeni kompozytorzy, dyrygenci i aranżerzy obecni w przestrzeni muzyki chrześcijańskiej w Polsce od ponad 20 lat. Związani z projektami takimi jak obchody Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski na stadionie INEA w Poznaniu, spotkaniami papieskimi na błoniach w Krakowie czy koncertami Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. Wykonawcami koncertu będą uczestnicy „Muzykolekcji” oraz zaproszeni przyjaciele – zawodowi muzycy chrześcijańscy z różnych wspólnot w Warszawie i całej Polsce.
Koncert „Miastu i Światu” poprzedzi spotkanie ze świadkami pontyfikatu i pielgrzymek Ojca Świętego pt. „Św. Jan Paweł II – nauczyciel wolności”. Podczas rozmowy, którą poprowadzi dziennikarka radiowa i telewizyjna Ewa Pietrzak, zaproszeni goście opowiedzą o przesłaniu i kulisach pielgrzymki papieskiej do Polski w 1983 r., ale przede wszystkim podzielą się tym, jak ich samych dotykało i do dziś inspiruje orędzie św. Jana Pawła II.
W spotkaniu wezmą udział zarówno historycy i badacze dziedzictwa papieża Polaka, jak i inne osoby, dla których jest on ważnym punktem odniesienia i autorytetem, m.in. s. Barbara Cholewa SJK, Agnieszka Jackowska, senator Jan Maria Jackowski, Wincenty Pipka, prof. Paweł Skibiński, Katarzyna Wasilewska, dr Małgorzata Żaryn oraz prof. Jan Żaryn. Rozmowa odbędzie się w godz. 17.00-18.30 na scenie na placu Zamkowym.
Więcej informacji na temat koncertu: miastuiswiatu.pl
Organizatorem Koncertu Miastu i Światu jest Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej oraz Schola akademicka św. Jakuba, a współorganizatorem Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Patronat Honorowy nad koncertem objęli Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Mazowiecki.
Patronem wydarzenia jest Centrum Myśli Jana Pawła II, a partnerem firma Raway.
Patronat medialny nad inicjatywą objęli: Aleteia Polska, Gość Niedzielny, Katolicka Agencja Informacyjna, Polskie Radio RDC, Radio Plus Warszawa, Radio Warszawa, Salve NET, Stacja7.pl, TVP3 Warszawa, Tygodnik Idziemy, Tygodnik Katolicki Niedziela.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.