Wkrótce premiera filmu o ks. Aleksandrze Woźnym
28 października 2022 | 12:09 | st (KAI) | Poznań Ⓒ Ⓟ
9 listopada o godz. 18.00 w poznańskim kinie „Rialto” odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Anny Kreczmer i Antoniego Wojtkowiaka: „Jestem tylko Woźnym”. W rozmowie z osobami, które go znały, ale także wykorzystując głos sługi Bożego oraz jego amatorskie filmy autorzy ukazują postać kapłana, więźnia obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie i Dachau, a po wojnie także reżimu komunistycznego, ks. Aleksandra Woźnego, budowniczego kościoła pw. św. Jana Kantego w Poznaniu i charyzmatycznego proboszcza tej poznańskiej parafii w latach 1945-1983.
8 listopada komisja kardynałów w Watykanie ustosunkuje się do opinii teologów, którzy w lutym br. orzekli, że kandydat na ołtarze praktykował cnoty chrześcijańskie w stopniu heroicznym. Jeśli opinia będzie pozytywna, papież Franciszek wyrazi zgodę na publikację dekretu zezwoli na udzielenie mu tytułu Czcigodnego Sługi Bożego.
Ks. Aleksander Woźny urodził się 25 czerwca 1910 r. w Uzarzewie pod Poznaniem w wielodzietnej rodzinie.
W domu rodzinnym otrzymał staranne i religijne wychowanie. W maju 1928 r. po zdaniu matury wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie, dalej kontynuował naukę w Seminarium Duchownym w Poznaniu. Przed wojną pracował jako wikariusz w Poznaniu i w Borku Wielkopolskim.
Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i w Dachau. Po wojnie został proboszczem nowej parafii pw. św. Jana Kantego w Poznaniu.
Sługi Bożego nie ominęły również prześladowania okresu stalinowskiego. Doświadczony życiowo licznymi trudami i cierpieniem, wyszedł z tych prób wewnętrznie umocniony.
Duszpasterska działalność ks. Woźnego nie ograniczała się tylko do parafii, w której między innymi założył wspólnotę: Dzieci Bożych”. Był także m.in. Krajowym Duszpasterzem Kobiet.
Niestrudzenie pracował jako duszpasterz, kaznodzieja, rekolekcjonista i spowiednik. Gorliwą posługę w konfesjonale postrzegał jako jedno z najważniejszych zadań.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.