Włocławek: inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym
14 października 2023 | 18:45 | ks. at | Włocławek Ⓒ Ⓟ
– Głoszenie Słowa i sprawowanie sakramentów jest naszą misją, której powinniśmy się całkowicie poświęcić – mówił bp Krzysztof Wętkowski 14 października, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku.
Wydarzenie zgromadziło alumnów, wykładowców i zaproszonych gości, wśród których byli rodzice seminarzystów. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Krzysztofa Wętkowskiego, którą koncelebrowali m.in. biskupi seniorzy: Wiesław Mering i Stanisław Gębicki.
W homilii ks. Julian Głowacki, prefekt WSD, ukazał właściwy sposób i cel zdobywania wiedzy. Nawiązując do św. Bernarda, zwrócił uwagę, że proces kształcenia powinien być oparty na pragnieniu wewnętrznego zbudowania oraz dzielenia się zdobytą wiedzą z innymi, co według świętego z Clairvaux jest oznaką mądrości i miłości. Jako trwały fundament i źródło tych rzeczywistości wskazał słowo Boże, które należy poznawać, rozważać oraz realizować swoim życiem.
– Trudno wyobrazić sobie studiowanie teologii bez wnikliwej lektury Biblii. Studiowanie teologii staje się drogą do zrealizowania swoim życiem słów Jezusa i zaliczenia się do grona tych, których On sam nazywa błogosławionymi – przekonywał duchowny, wskazując przykłady osób związanych z włocławskim seminarium, które tą drogą podążały.
Drugą część uroczystości rozpoczęło posadzenie na seminaryjnym wirydarzu dębu pamięci, poświęconego bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, absolwentowi, wykładowcy i patronowi włocławskiego WSD.
W seminaryjnej auli, po hymnie „Gaude Mater Polonia”, ks. dr Ireneusz Świątek, rektor WSD, powitał obecnych i dokonał oficjalnego otwarcia 455. roku akademickiego włocławskiego WSD. Następnie ks. Julian Głowacki, odczytał sprawozdanie z działalności seminarium w roku akademickim 2022/2023, po czym nastąpiła immatrykulacja alumnów I roku seminarium.
W dalszej części obecni wysłuchali wykładu inauguracyjnego ks. dr. Henryka Witczaka, wykładowcy Studium Teologii w Koninie. Prelegent ukazał dziewięćsetletnią historię diecezji włocławskiej na tle burzliwych dziejów Polski od czasów pogańskich, aż po współczesność. Przypomniał też najważniejsze wydarzenia, zmiany terytorialne oraz wybitne osoby związane Kościołem lokalnym ze stolicą we Włocławku.
Kontynuacją i przedłużeniem wykładu była prezentacja 25. tomu „Studiów Włocławskich”, poświęconego diecezji włocławskiej, przeżywającej jubileusz 900-lecia istnienia. Prezentacji periodyku Teologicznego Towarzystwa Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku dokonał ks. dr hab. Lech Król, prezes stowarzyszenia.
W przesłaniu na zakończenie uroczystości biskup diecezjalny przypomniał podstawową misję powołanych do kapłaństwa: głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów. W tym kontekście zachęcił wszystkich do rachunku sumienia z realizacji tego zadania. Nawiązując zaś do wykładu inauguracyjnego, zaznaczył potrzebę patrzenia na wszystko przez pryzmat wiary. – Jeżeli idzie się w przyszłość z wiarą to idzie się też z pokojem – mówił bp Wętkowski.
Uroczystość zakończyła pieśń „Gaudeamus igitur”.
Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku jest jednym z najstarszych w Polsce i Europie. Zostało erygowane 16 sierpnia 1569 r. przez biskupa kujawsko-pomorskiego Stanisława Karnkowskiego. Do najbardziej znanych osób związanych z tą uczelnią należą m.in. błogosławieni męczennicy II wojny światowej: ks. Henryk Kaczorowski, rektor WSD i alumni: Tadeusz Dulny i Bronisław Kostkowski, bł. kard. Stefan Wyszyński, czy włocławscy kapłani współtworzący KUL: bp Marian Fulman i ks. Idzi Radziszewski. Obecnie wspólnotę klerycką tworzy 20 alumnów, z których 4 rozpoczęło naukę na pierwszym roku studiów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.