Wolni od nienawiści i lęków – Maupal zilustrował wielkopostne orędzie papieża
20 lutego 2024 | 14:55 | tom | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież spoglądający z otwartej szczeliny wzdłuż drutu kolczastego i wyciągający rękę, aby pomóc mężczyźnie i kobiecie uciec z więzienia „nienawiści” i „strachu”. To nowa, symboliczna ilustracja autorstwa artysty ulicznego Maupala – Mauro Pallotty, wydana przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Praca znanego artysty, słynącego z murali poświęconych papieżowi w Watykanie, np. „Super Pope” (Super papież), towarzyszy orędziu papieża Franciszka na Wielki Post 2024 r. aż do Wielkanocy.
Orędzie papieskie na tegoroczny Wielki Post, ogłoszone 1 lutego, ma za temat: „Bóg prowadzi nas przez pustynię ku wolności”. Jest ono inspirowane fragmentem Księgi Wyjścia: „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli” (Wj 20, 1-17).
Kard. Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka na konferencji w Watykanie prezentującej papieskie orędzie na Wielki Post powiedział, że Mauro Pallotta dał świadectwo pracy w więzieniu, gdzie był zaangażowany w kilka projektów w zakładach karnych. „Praca z więźniami daje nieoczekiwane bogactwo, często spotykasz ludzi, którzy przeżyli piekło, a teraz wiedzą lepiej niż ktokolwiek inny, jaka jest droga do nieba. Spotkałem ludzi, którzy przeszli przez pustynię i paradoksalnie osiągnęli wolność, wewnętrzną wolność, wolność, którą daje Bóg. Inni nadal są w drodze, idą przez pustynię, ale chociaż horyzont nie daje żadnych oznak orzeźwienia, idą dalej, pewni, że nadejdzie ulga” – stwierdził kardynał.
Jak dodał, bycie z więźniami i dawanie im, poprzez sztukę, narzędzia do szybszego posuwania się naprzód i pomagania im w przekraczaniu granic ich własnych słabości jest nie tylko odpowiedzialnością, ale także doświadczeniem, które sprawia, że on sam również poznaje smak wolności na codziennych pustyniach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.