Wręczono „Katolickie Noble” – Nagrody Totus Tuus
09 października 2021 | 19:02 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dr Katarzyna Jachimowicz, Leszek Mądzik, Stanisław Grygiel i Wspólnota ewangelizacyjna „Mocni w Duchu” to tegoroczni laureaci Nagród Totus Tuus przyznawanych przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nagrodę specjalną otrzymał Carl Anderson – Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba.
Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczono podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody przyznawane są tradycyjnie z okazji Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest 10 października.
W uroczystości transmitowanej w Programie 2 TVP uczestniczył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Nagrodami Totus Tuus honorowane są osoby i instytucje, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Totusy przyznawane są w czterech kategoriach: Promocja godności człowieka, Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka.
W kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodzono dr Katarzynę Jachimowicz – „za świadectwo obrony życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci oraz prawa do klauzuli sumienia”.
W 2008 r. dr Jachimowicz wyjechała do Norwegii, gdzie zrobiła od nowa specjalizację z medycyny rodzinnej i pracowała jako lekarz rodzinny do 2015 r. Została wówczas zwolniona z pracy z powodu stosowania klauzuli sumienia. W 2020 r. zakończyła specjalizację z psychiatrii. Obecnie pracuje w poradni psychiatrycznej w Kongsbergu.
Podczas gali dr Jachimowicz z wdzięcznością wspominała postawę norweskiego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Lekarzy, które, jak powiedziała, w czasie jej sądowej batalii wokół klauzuli sumienia stanęło za nią “murem”. “Nie było jeszcze sytuacji, żeby protestanci w tak masowy sposób poparli katolika. Wymiar ekumeniczny, kiedy chrześcijanie różnych wyznań stają w jednej sprawie, był naprawdę niesamowity” – powiedziała laureatka.
Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej nagrodę Totus Tuus otrzymał Leszek Mądzik. Artysta został uhonorowany „za prowadzenie ludzi poza to co widzialne i tymczasowe, poprzez tworzenie sztuki będącej świadectwem chrześcijańskiej nadziei wobec najważniejszych pytań egzystencjalnych i metafizycznych człowieka”.
Laureat, założyciel działającej od ponad 50 lat Sceny Plastycznej KUL jest reżyserem, scenografem, plastykiem, wykładowcą. Jego autorski teatr klasyfikowany jest jako „teatr narracji plastycznej”. Głównymi środkami wypowiedzi są przestrzeń i światło, nieliczne postacie i przedmioty zanurzone w głębię i mrok nieskończoności scenicznej. Otrzymał liczne wyróżnienia w kraju za granicą. Jego Teatr z sukcesami gościł na scenach w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki.
Odbierając nagrodę Leszek Mądzik wspomniał, że dane mu było współpracować z Mieczysławem Kotlarczykiem, reżyserem, w którego Teatrze Rapsodycznym grał Karol Wojtyła. “Kiedyś powiedziałem sobie, że jeśli odpowiem sobie na wszystkie pytania, to nie będę odczuwał potrzeby robienia mojego teatru – wyznał twórca. – Zanurzyłem go w ciemność, w mrok, bo czułem, że w tej ciemności, ciemności św. Jana od Krzyża, mam szansę spotkania się z widzem, ale bez słów” – powiedział Mądzik.
W dziedzinie propagowania nauczania Świętego Jana Pawła II Totusa otrzymał Stanisław Grygiel, uczeń i przyjaciel Jana Pawła II, filozof, specjalista w zakresie studiów nad rodziną. Nagrodzono go „za twórczość naukową i publicystyczną poświęconą myśli Jana Pawła II i współtworzenie światowych ośrodków naukowych teologii ciała, małżeństwa i rodziny”.
Stanisław Grygiel od 1981 r. wykładał antropologię filozoficzną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, przez ponad 20 lat wykładał filozofię człowieka w Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Waszyngtonie.
“Liberalizm i sprzężona z nim dzisiaj marksistowska zasada, że praxis decyduje o tym, co jest dobre a co złe wszczynają na ulicach ordynarny wrzask, którym obrażają godność człowieka i zagłuszają jego rozum oraz wiarę” – powiedział podczas uroczystości prof. Grygiel – Zanika piękno nieba i cichnie głos sumienia” – podkreślił laureat.
Nagroda Totus Tuus medialny im. Bp. Jana Chrapka powędrował do wspólnoty ewangelizacyjnej „Mocni w Duchu”. Kapitułą nagrodziła ją „za działalność ewangelizacyjną z wykorzystaniem telewizji i mediów społecznościowych łączących pasję i profesjonalizm z charyzmatem i osobistą formacją”.
Wspólnota „Mocni w Duchu”, nad którą opiekę sprawują jezuici, powstał w 1987 r., prowadzi rekolekcje, koncerty, duże wydarzenia halowe i plenerowe, warsztaty muzyczne i taneczne, rekolekcje ignacjańskie oraz nagrywa płyty i głosi konferencje. Obecnie liczy około 40 osób.
Przemawiając w imieniu wspólnoty, którą stanowią dzieci, młodzież i dorośli, o. Remigiusz Recław SJ powiedział, że nagroda finansowa towarzyszącą statuetce wesprze fundusz przeznaczony na zakup budynku przy sanktuarium Najświętszego im, Jezus w Łodzi. Znajdzie się w nim dom rekolekcyjny, dom dziecka i poradnia terapeutyczna.
Nagrodę specjalną Totus Tuus otrzymał Carl Albert Anderson. Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba został uhonorowany „za promocję osoby św. Jana Pawła II oraz wiarygodne wcielanie w życie na arenie międzynarodowej głoszonych przez niego wartości”.
Carl A. Anderson sprawował funkcję Najwyższego Rycerza od 2000 do 2021 roku. Za jego kadencji Rycerze Kolumba odnotowali znaczący wzrost w obszarze członkostwa, nastąpił rozwój działalności ubezpieczeniowej i charytatywnej oraz rozpoczęto wiele nowych inicjatyw.
Carl Anderson ma za sobą wybitną karierę jako urzędnik państwowy i nauczyciel. W latach 1983-1987 pracował w gabinecie Prezydenta Stanów Zjednoczonych, między innymi jako asystent Prezydenta i Dyrektor ds. Kontaktów Publicznych Białego Domu. Po zakończeniu pracy w Białym Domu przez prawie dziesięć lat był członkiem Komisji Praw Obywatelskich Stanów Zjednoczonych.
Przemawiając na Zamku Królewskim podczas dzisiejszej gali, Carl Anderson wyznał, że Jan Paweł II zmienił jego życie, podobnie jak życie milionów ludzi na całym świecie, zmienił historię Polski, Stanów Zjednoczonych i całego świata. “Był wielkim orędownikiem praw człowieka, solidarności i wolności” – podkreślił laureat.
Anderson wyznał, że skromna pomoc w wypełnianiu misji Jana Pawła II i kontynuowaniu Jego dziedzictwa była największym zaszczytem jego życia.
“Wiem, że moi bracia, Rycerze Kolumba, tu w Polsce poprzez swoje dzieła miłosierdzia i działania na rzecz jedności prowadzone w całym kraju łączą się ze mną w kontynuowaniu Jego dziedzictwa, poprzez budowanie kultury życia i cywilizacji miłości, by w ten sposób budować społeczeństwo szanujące godność każdej osoby” – powiedział Carl Anderson.
Nagrody Totus Tuus Przyznawane są corocznie przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia z okazji Dnia Papieskiego. W tym roku jest on obchodzony już po raz 21. a towarzyszy mu hasło “Nie lękajcie się!”. Słowa te wypowiedział je Jan Paweł II podczas Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.
Obchodom Dnia Papieskiego, który przypada w niedzielę 10 października towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.
We wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też zbiórka publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy. Nowe stypendia można ufundować także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.
W niedzielę 10 października kard. Kazimierz Nycz o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Rafał Markowski z Warszawy będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej”.
W niedzielne popołudnie, o godz. 15:55, TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. „Nie lękajcie się miłości”. Wystąpią m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.