Wrocław: zakończenie akcji „Dolny Śląsk dla Aleppo”
30 października 2017 | 12:14 | Wrocław / xrk / wer Ⓒ Ⓟ
Dobiega końca rozpoczęta w marcu inicjatywa abp. Józefa Kupnego, której celem jest pomoc w odbudowie szpitala św. Ludwika w ogarniętym wojną Aleppo. Z tej okazji 5 listopada z Dolnoślązakami spotka się biskup z Syrii, Georgez Abou Khazen. W ciągu kilku miesięcy Dolnoślązacy zebrali kwotę 1,1 mln złotych.
Hierarcha odwiedzi trzy wrocławskie kościoły, gdzie osobiście podziękuje Dolnoślązakom za ich zaangażowanie na rzecz odbudowy i wyposażenia szpitala. Będą to: kościół pw. św. Maksymiliana M. Kolbego na wrocławskim Gądowie oraz kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy na Muchoborze Małym. Wieczorem okazję do rozmowy z biskupem Aleppo będą mieli wszyscy, którzy o 18.30 odwiedzą katedrę pw. św. Jana Chrzciciela.
Zapowiadając swoją wizytę purpurat z Syrii napisał: „Dziękuję wam, bo o nas myślicie, jesteście blisko nas, bo – zawsze to powtarzam – mieć braci, którzy o nas pamiętają i nam pomagają sprawia, że nie myślimy o sobie jako o mniejszości zapomnianej i pognębionej, ale że stanowimy część wielkiej Rodziny”.
Tekst deklaracji, zachęcającej do włączenia się w dzieło pomocy podpisali poza jej inicjatorem – metropolitą wrocławskim, także biskupi Ignacy Dec, Zbigniew Kiernikowski i Włodzimierz Juszczak, bp Waldemar Pytel z Kościoła ewangelicko-augsurgskiego oraz nieżyjący już abp prawosławny Jeremiasz. Natychmiast przyłączyli się do nich m.in.: Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia oraz Prezesi Dolnośląskiej Izby Lekarskiej oraz Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.
– Tego oczekuje od nas Chrystus. Mam wrażenie, że zbyt często rozmawiamy o pomocy ofiarom wojny, używając kategorii politycznych i socjologicznych, a zbyt rzadko mówimy językiem Ewangelii – powiedział abp Józef Kupny. Przytoczył przy tym zapowiedź sądu ostatecznego z 25. rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza. – Mamy nie tylko zauważać ludzi cierpiących, ale także dostrzec w nich samego Jezusa. To Chrystus przychodzi do nas w ludziach głodnych, którzy nie mają schronienia, ubrania, nie mają warunków, by się leczyć. Ten, od którego wszystko otrzymujemy przychodzi i prosi, byśmy się z Nim podzielili – przekonuje abp Kupny.
Hierarcha przypomniał, że odbudowany szpital św. Ludwika w Aleppo, będzie pomagał nie tylko chrześcijanom, ale wszystkim potrzebującym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.