„Wschód i Zachód w dialogu ekumenicznym”
04 września 2009 | 16:48 | ts (KAI/KNA) / ju. Ⓒ Ⓟ
We Fryzyndze rozpoczął się 13. międzynarodowy kongres organizowany przez akcję solidarności katolików niemieckich „Renovabis”.
Obraduje on dniach 3-5 września pod hasłem „Szukać jedności – zachować różnorodność. Wschód i Zachód w dialogu ekumenicznym”.
Wśród gości kongresu jest kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W wystąpieniu otwierającym obrady zaapelował o obalenie uprzedzeń między Wschodem a Zachodem. – Jeszcze o wiele za mało się znamy i dopiero musimy się uczyć wzajemnie się szanować – stwierdził kard. Kasper.
W ramach trzydniowych obrad przewidziane są referaty, dyskusje plenarne i w grupach roboczych. Wśród uczestników debat są m.in. biskupi Magdeburga i Ratyzbony, Gerhard Feige i Gerhard Ludwig Müller, rumuńsko-prawosławny metropolita Europy Zachodniej i Południowej Iosif (Pop) oraz prawosławny biskup Serafim (Belonozko) z Białorusi.
Dyrektor „Renovabis”, o. Dietger Demuth CSsR zapowiedział, że w ramach tego kongresu omówione zostaną również zasadnicze punkty współczesnego dialogu ekumenicznego. Ponadto uczestnicy spotkania zastanowią się nad tym, co Kościoły mogą wnieść do integracji europejskiej.
Kard. Kasper i metropolita Iosif za jeden z najważniejszych punktów dyskusji katolicko-prawosławnej zgodnie uznali prymat papieża. Jednocześnie wyraźnie podkreślili, że prymat biskupa Rzymu i zasada soborowości wzajemnie się nie wykluczają.
Kard. Kasper podkreślił, że jedność Europy jest „zadaniem ekumenicznym”. Nasz kontynent będzie mógł przeżyć tylko wówczas, gdy będzie oparty na wartościach humanistycznych i chrześcijańskich. Watykański hierarcha zwrócił też uwagę na przyjazne stosunki między katolikami i wyznawcami prawosławia w różnych miejscach oraz na trwające rozmowy teologiczne. Ich kolejna runda ma się odbyć jesienią na Cyprze. Pozytywnie ocenił też coraz lepsze stosunki między Stolicą Apostolską a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.
Przewodniczący Papieskiej Rady przestrzegł jednocześnie przed nadziejami na rychłą jedność Kościołów. – Historii ponad tysiąca lat nie da się tak szybko odwrócić – stwierdził kard. Kasper i dodał, że „nie chodzi o kwestie teologiczne, ale o znaczne różnice mentalne”. – Będziemy musieli jeszcze przez jakiś czas żyć obok siebie – stwierdził purpurat. Jednak, według kard. Kaspera, katolicy i prawosławni mają liczne wspólne zadania, m.in. walkę z sekularyzacją.
Specjalne błogosławieństwo dla uczestników obrad przesłał papież Benedykt XVI. Również kanclerz Niemiec Angela Merkel w swoim pozdrowieniu do uczestników kongresu „Renovabis” podkreśliła wkład chrześcijan w jedność europejską i z uznaniem odniosła się do ruchów reform w nowych krajach członkowskich UE. Pozdrowienia przekazali też przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich abp. Robert Zollitsch i przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech bp Wolfgang Huber oraz liczni przedstawiciele życia politycznego i kościelnego.
Akcja solidarności katolików niemieckich z mieszkańcami Europy Środkowej „Renovabis” jest najmłodszym katolickim dziełem pomocy w Niemczech. Powstała w 1993 r. z inspiracji miejscowych biskupów. Organizowane od 1997 r. kongresy „Renovabis” są kontynuacją podobnych międzynarodowych spotkań „Kirche in Not” (Kościół w Potrzebie), urządzanych przez Kolegium im. Alberta Wielkiego w Königstein przez 44 lata do 1995 r. Ich uczestnicy analizowali co roku sytuację Kościołów w krajach komunistycznych i w czasie przełomu 1989 r. Po 1994 r. Kolegium wycofało się z organizacji tych spotkań, a episkopat niemiecki powierzył ich kontynuację „Renovabis”.
Konferencje te służą wymianie informacji i dyskusji nad ważnymi zjawiskami w Kościele i społeczeństwach Europy Środkowej i Wschodniej oraz poruszają tematykę mającą znaczenie dla całego kontynentu. Dzięki udziałowi czołowych przedstawicieli nie tylko Kościoła, ale także świata nauki i polityki, a ostatnio również instytucji europejskich, kongresy stały się ważnym forum dialogu miedzy Wschodem a Zachodem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.