Wspólna troska o ciepło w naszych domach i parafiach
20 listopada 2023 | 12:40 | Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska proponuje wszystkim parafiom w Polsce program „Ciepły Dom – Ciepły Kościół”. Jego celem jest pobudzenie wiernych do budowania silnych wspólnot wrażliwych na realne problemy parafian – w tym przypadku związanych z ogrzewaniem naszych domów i budynków kościelnych. Słaby stan wielu z nich sprawia, że ciepło zamiast pozostać w środku, ucieka na zewnątrz i znaczna część energii jest marnotrawiona.
Dlatego koszty ogrzewania przekraczają możliwości wielu polskich rodzin i niejednego proboszcza, a niewłaściwe gospodarowanie energią odbija się na środowisku i w efekcie – naszym zdrowiu. Program „Ciepły Dom – Ciepły Kościół wychodzi naprzeciw tym kwestiom, wspierając zarówno indywidualne osoby jak i wspólnoty parafialne. Oferuje doradztwo w zakresie termomodernizacji, materiały informacyjne i edukacyjne dotyczące odpowiedzialnego korzystania z energii, a także pokazuje dobre przykłady działań na rzecz wspólnoty i środowiska.
– Idąc za nauczaniem Jana Pawła II o wyobraźni miłosierdzia i ekologicznym nawróceniu jako Ruch inicjujemy działania rozwijające solidarność energetyczną w lokalnych wspólnotach – mówi Piotr Abramczyk; odpowiedzialny za Ruch w Polsce – zwracamy uwagę wiernych na problem ubóstwa energetycznego, dotykający wielu naszych sąsiadów oraz na kwestie smogu i zanieczyszczenia środowiska. Zachęcamy, by w duchu miłosierdzia i roztropności zmieniać codzienne nawyki, aby nie szkodzić sobie, swoim bliskim ani środowisku wokół nas. Wierzymy, że możemy tworzyć odpowiedzialne i zaangażowane wspólnoty kościelne, otwarte na każdego i szczególnie wspierać osoby, dla których ogrzanie mieszkania i opłacenie rachunków nie jest łatwe.
Rusza jesienna akcja informacyjna – dla parafian i parafii
Tej jesieni Ruch proponuje akcję „Przygotujmy wspólnie domy i parafie na zimę”. Dzięki współpracy z Przewodnikiem Katolickim plakaty i broszury informacyjne już dotarły do ponad 1000 wspólnot parafialnych w Polsce, a ponadto każda parafia, która wyrazi taką chęć otrzyma bezpłatnie materiały do udostępnienia wiernym – wystarczy zgłosić zapotrzebowanie kontaktując się przez stronę programu: cieplydomcieplykosiol.pl W ten sposób Ruch propaguje wiedzę dotyczącą praktycznych sposobów oszczędzania energii oraz ocieplania domów i budynków parafialnych, a także informuje o krajowych i lokalnych dotacjach, umożliwiających termomodernizację i wymianę starych pieców. W kościołach animatorzy Ruchu zapraszają do spotkań dotyczących lokalnej solidarności energetycznej i zachęcają parafian do wspólnego namysłu i działania, także na rzecz osób zagrożonych ubóstwem energetycznym.
W ramach projektu inicjujemy powstawanie tzw. Parafialnych Zespołów Solidarności Energetycznej, skupiających osoby chętne do pomocy, w tym te z doświadczeniem technicznym lub organizacyjnym. – mówi Mariusz (Architekt, kierownik projektu) – To w naszych wspólnotach kościoła jesteśmy najbliżej lokalnych problemów, ale też mamy najlepsze lokalne doświadczenia i rozwiązania, którymi możemy służyć. Program „Ciepły Dom – Ciepły Kościół” takie lokalne zespoły wspiera, oferuje doradztwo i materiały. Sami odwiedziliśmy też różne parafie i domy, w których przeprowadzono termomodernizację. Teraz pokazujemy te dobre przykłady i szczególnie zachęcamy do głębokich termomodernizacji w oparciu o audyt energetyczny, najlepiej z wykorzystaniem dostępnych dotacji. Często wymaga to indywidualnego podejścia, szczególnie w kontekście budynków kościelnych, a zwłaszcza podlegających opiece konserwatorskiej. Jednak i to się udaje, dlatego działamy wiedząc, jak wiele dobra płynie z takich odważnych działań inwestycyjnych.
Rozpoczęty właśnie sezon grzewczy i kryzys energetyczny będą łatwiejsze tam, gdzie katolicy wezmą sobie do serca społeczną naukę Kościoła i w duchu odpowiedzialności i miłości podejmą wezwanie do troski o siebie nawzajem i świat dookoła. Razem – gdyż tak jak pisze Papież Franciszek w encyklice Laudato si’ – „Na problemy społeczne odpowiada się więziami wspólnotowymi”. Właśnie takie podejście przyświeca autorom programu „Ciepły Dom – Ciepły Kościół”, którzy zachęcają wszystkie parafie do wspólnego stawienia czoła problemowi ubóstwa energetycznego. By zacząć działać i otrzymać materiały informacyjne dla parafii i parafian wystarczy zgłosić się poprzez stronę cieplydomcieplykosciol.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.