Wspólnota Chemin Neuf przejmuje opactwo w Kornwalii
03 września 2014 | 10:33 | pb (KAI/thetablet.co.uk) / br Ⓒ Ⓟ
Francuska wspólnota Chemin Neuf rozszerza swoją obecność w Wielkiej Brytanii. Po tym, jak w lutym br. zamieszkała w londyńskiej siedzibie anglikańskiego arcybiskupa Canterbury – Lambeth Palace, pod koniec sierpnia przejęła opactwo w katolickiej diecezji Plymouth w Kornwalii.
Członkowie wspólnoty wprowadzili się do opactwa Sclerder, położonego koło miejscowości Looe. Dotychczas było ono siedzibą karmelitanek, jednak ich tamtejsza wspólnota była coraz mniejsza, a siostry coraz starsze.
Witając Chemin Neuf w diecezji Plumouth, jej ordynariusz bp Mark O’Toole wyraził przekonanie, że jej obecność stanowi „wielki dar dla nowej ewangelizacji”, dzięki „energii i żywotności, jaką nowe wspólnoty często wnoszą do Kościoła”.
Chemin Neuf (Nowa Droga) jest wspólnotą katolicką, założoną przed 40 laty przez francuskiego jezuitę, o. Laurenta Fabre’a, ale o wyraźnie ekumenicznym powołaniu: jej członkami są – obok katolików – wyznawcy prawosławia oraz protestanci, przy poszanowaniu ich tożsamości wyznaniowej. Szczególnie koncentruje się na budowaniu jedności małżeństwa i rodziny, jedności w Kościele i pomiędzy Kościołami, krajami oraz narodami. Członkami wspólnoty są kobiety i mężczyźni wszystkich stanów: kapłani, osoby konsekrowane, osoby stanu wolnego, małżeństwa. Żyją oni w małych, 7-12 osobowych fraterniach. Swoją duchowość Chemin Neuf czerpie ze spotkania się tradycji ignacjańskiej, karmelitańskiej (św. Teresa z Avila) i współczesnej Odnowy w Duchu Świętym. W Polsce wspólnota obecna jest od 1996 r. Najbardziej znana jest z letnich Sesji KANA dla małżeństw. Bardzo angażuje się w duszpasterstwo młodych, m.in. prowadząc domy studenckie. Organizuje także rekolekcje według Ćwiczeń Duchownych św. Ignacego. Prowadzi także parafialną pracę duszpasterską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.