„Wstańcie, chodźmy!” – wkrótce XIX Dzień Papieski
30 września 2019 | 23:09 | ar / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jan Paweł II cieszył się zawsze kiedy w jego otoczeniu, z jego inspiracji powstawały konkretne dzieła będące wyrazem miłości bliźniego – powiedział kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, podczas konferencji prasowej przed XIX Dniem Papieskim. Odbędzie się on w niedzielę 13 października pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Słowa te stanowią nawiązanie do tytułu książki św. Jana Pawła II z 2004 r.
Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest instytucją sprawdzoną i pewną, która robi wiele dobrego. – Kiedy tworzyliśmy tę Fundację myśleliśmy o czasach, kiedy Jana Pawła II już z nami nie będzie. Papież wokół swojej osoby i swojego dzieła sam potrafił wiele uczynić, żeby Ewangelia była znana na całym świecie. Wiedzieliśmy jednak, że problem pojawi się gdy papieża zabraknie – stwierdził metropolita, podkreślając, że idea tego pomysłu była słuszna.Zaznaczył, że Fundacja jest konkretnym wyrazem miłości, którą żył i wyznawał Karol Wojtyła. – Jan Paweł II cieszył się zawsze kiedy w jego otoczeniu, z jego inspiracji powstawały konkretne dzieła będące wyrazem miłości bliźniego – powiedział.
A mówiąc o zbliżającym się „Dniu Papieskim” podkreślił, że jego wyjątkowość polega na tym, że będzie obchodzony w roku, w którym Kościół powszechny i Kościół w Polsce zbliża się do 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Tegoroczne obchody wpisują się również w 40. rocznicę I pielgrzymki papieża-Polaka do Ojczyzny.
– Dlatego postarajmy się, aby Dzień Papieski przeżywany był z pełnym zaangażowaniem na poziomie parafii, z pełnym zaangażowaniem miast i wiosek, z pełnym zaangażowaniem w diecezjach i w samej Warszawie – zaapelował. – Ufajmy, że będzie to związane z jeszcze jednym ważnym wydarzeniem, będącym skrzyżowaniem się dróg wielkich pasterzy Kościoła – dniem beatyfikacji dla kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przeżywając Dzień Papieski szukajmy punktów stycznych jakie łączyły te dwie ważne postacie – dodał kard. Nycz.
12 października, czyli w sobotę poprzedzającą święto, podczas uroczystej gali, która odbędzie się o godz. 15:30 na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczone zostaną nagrody TOTUS. Gala transmitowana będzie przez TVP 2 o godz. 16:00.
W niedzielę, 13 października, o godz. 9.00, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie odbędzie się Msza św. celebrowana przez bp. Romualda Kamińskiego. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi Program I Polskiego Radia. O godz. 10.00 w TVP Polonia transmitowana będzie Msza św. z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza. O godz. 12.00 w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji celebrował będzie kard. Kazimierz Nycz.
Niedzielne obchody Dnia Papieskiego zakończy koncert galowy w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 17:30, transmitowany przez TVP 1, w którym wezmą udział artyści m.in. Halina Mlynkova, Krzysztof Iwaneczko, Dariusz Malejonek oraz zespół niemaGotu.
Obchodom Dnia Papieskiego co roku towarzyszą odbywające się w wielu miastach konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne i artystyczne. 12 października o godz. 9:00 w Poznaniu rozegrany zostanie Towarzyski Turniej Piłki Nożnej „Dzieło Cup” 2019. Tego samego dnia o godz. 17:00 na krakowskim rynku stypendyści wraz z innymi osobami zatańczą belgijkę. W Trójmieście, Krakowie, Częstochowie i Warszawie organizowane będą biegi papieskie. Dodatkowo w Krakowie i Katowicach odbędą się koncerty z okazji Dnia Papieskiego.
Zwieńczeniem obchodów XIX Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje”, która odbędzie się we wtorek 15 października o godz. 10:00 na Zamku Królewskim w Warszawie.
Idea Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych i kulturalnych.
Do głównych celów Fundacji należy zaangażowanie pomocowe w rozwój kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce, podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania papieża Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.