Wyruszyła X Diecezjalna Nocna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż
28 marca 2025 | 22:43 | Kielce, dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Pod hasłem „W obliczu Nadziei” wyruszyła X Diecezjalna Nocna Droga Krzyżowa z Kielc na Święty Krzyż, który jest najstarszym polskim sanktuarium. W wydarzeniu bierze ok. 400 pątników, którzy zdecydowali się na przejście 38-kilometrowej trasy w nocnych warunkach, po szlakach Gór Świętokrzyskich. Organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Wydarzenie poprzedziła Msza św. w kościele NMP Matki Kościoła pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, który także wygłosił homilię. Mówił w niej o chrześcijańskiej nadziei, zarówno w kontekście Roku Jubileuszowego, jak i Wielkiego Postu.
– Tegoroczne okoliczności tego pokutnego wydarzenia o charakterze diecezjalnym są wyjątkowe, bo przeżywamy je w Roku Jubileuszowym 2025 jako pielgrzymi nadziei, a nadzieja jest Bożym darem wpisanym w ludzkie serce – powiedział bp Piotrowski. – Nadzieja rodzi się z miłości i opiera na miłości, jak uczy Ojciec Święty Franciszek – tłumaczył. Zauważył także, że „Wielki Post w swojej naturze jest czasem nadziei, bo jest to czas powrotu do Boga i przyjaźni z Nim”.
Uczestnictwo w Drodze Krzyżowej bp Piotrowski nazwał „publicznym świadectwem wiary” i podkreślił znaczenie świętokrzyskiego sanktuarium z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego oraz modlitwy, która jest „drogą do zrozumienia Bożej propozycji” , a także miłości do Boga i bliźniego, które zawsze są najważniejsze. Przypominał, że Jezus Chrystusa jest „centrum naszej wiary i gwarantem naszej nadziei na spotkanie z Bogiem twarzą w twarz”.
Bp Piotrowski życzył, aby każdy dotarł na Święty Krzyż, z duchowym wsparciem Bolesnej Matki Chrystusa. Wspomniał zmarłego nagle przed kilkoma dniami, w wieku zaledwie 33 lat, śp. ks. Stanisława Lodzińskiego, od wielu lat organizatora i opiekuna Nocnej Drogi Krzyżowej – jest to dzieło KSM, którego ks. Lodziński był asystentem diecezjalnym. – Dziękujemy Panu Bogu na jego szlachetną osobę i dar jego kapłańskiej posługi – powiedział bp Piotrowski.
Po zakończeniu Mszy św. pątnicy wyruszyli na szlak.
Rozważania – dostępne w tradycyjnej wersji papierowej oraz w wersji audio – przygotował ks. dr Bartosz Michta.
Przemarsz odbywany jest w większości szlakiem czerwonym i trwa całą noc. Trasa jest trudna, co wynika z jej długości, różnicy poziomów wysokości, nocnej pory, ale po wcześniejszym zadbaniu o kondycję – możliwa do pokonania. Wśród uczestników są tacy, którzy idą od początku, czyli dziesiąty raz.
Przybycie do sanktuarium na Świętym Krzyżu planowane jest na godzinę 8 rano, 29 marca 2025 r. (sobota).
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Położona na wschodnim szczycie Łysej Góry świętokrzyska świątynia pobenedyktyńska to zarazem jeden z najważniejszych zabytków klasztornych w Polsce. Charakteryzuje się różnorodną architekturą; zabudowania powstawały na przestrzeni wielu wieków (od XII do XXI w.).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.