Wystawa starodruków w zabytkowej cerkwi św. Mikołaja w Żelichowie/Cyganku
20 czerwca 2024 | 22:33 | dg | Pp Ⓒ Ⓟ
W ramach akcji Otwarte Zabytki Żuławskie w XIV-wiecznej pokrzyżackiej świątyni pw. św. Mikołaja w Żelichowie/Cyganku zaplanowano wystawę „Starodruki liturgiczne”. Kościół będzie dostępny do zwiedzania w sobotę i niedzielę 22-23 czerwca. W niedzielę wysłuchać będzie można także wykładu o architekturze sakralnej na Żuławach.
Na wystawie „Starodruki liturgiczne” zobaczyć będzie można pięknie wydane księgi liturgiczne od początku XVII do XIX wieku. Wśród prezentowanych ksiąg jest Mszał Rzymski Klemensa VIII z 1604 roku oraz TRIODION – bizantyjska księga okresu od Niedzieli Palmowej do Zesłania Ducha Świętego, patriarchy kijowskiego Piotra Mohyły, wydrukowana we Lwowie w 1642 roku.
– Staramy się zainteresować odwiedzających naszą świątynię naszymi zbiorami, gdyż w przyszłości planujemy otworzyć przyparafialne muzeum ze stałą ekspozycją wystawienniczą. Jest to tylko część naszych zbiorów. Posiadamy również rękopisy organistów przedwojennej parafii w Cyganku/Żelichowie z końca XIX wieku – opowiada proboszcz parafii, ks. Paweł Potoczny.
Historia pokrzyżackiej świątyni p.w. św. Mikołaja w Żelichowie/Cyganku sięga pierwszej połowy XIV wieku. Niedawno odbudowano w niej wieżę, która stanowi zarazem wyjątkowy punkt widokowy. Wiosną tego roku zamieszczono w niej także ponad stuletnie dzwony, jakie parafia otrzymała z ewangelicko-augsburskiej parafii w Düsseldorfie.
– Wyposażenie świątyni w 90 proc. pochodzi z XVIII wieku. Ołtarze, polichromia sufitowa malowana na deskach, ławki, obrazy, a nawet zamki w drzwiach wejściowych i do zakrystii. Jest to szczególne miejsce również pod względem dostępności. Świątynia znajduje się na głównym szlaku turystycznym w kierunku Stegny, Krynicy Morskiej około 50 metrów od trasy 502 – opowiada proboszcz.
W ten weekend, w ramach Otwartych Zabytków Żuławskich, których organizatorem jest Klub Nowodworski, świątynia będzie dostępna do zwiedzania w sobotę i niedzielę 22-23 czerwca. „Księgi liturgiczne, ze względu na warunki dużego zawilgocenia, w świątyni nie mogą w niej leżeć zbyt długo. Dlatego w ten weekend jest unikatowa okazja, aby zobaczyć zabytki o tak wielkim znaczeniu historycznym” – dodaje ks. Potoczny.
W ramach wydarzenia w niedzielę 23 czerwca o godzinie 11:00 po nabożeństwie zaplanowano także wykład prof. Bireckiego o architekturze sakralnej na Żuławach.
Aktualne informacje parafia publikuje na stronie facebook.com/cerkiewcyganek
Więcej informacji o parafii znaleźć można na stronie: cyganek.ndg.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.