Wystawa w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II – patrona lotniska
31 marca 2025 | 18:54 | jg | Kraków Ⓒ Ⓟ

Szesnaście wielkich plansz z mało znanymi dotąd zdjęciami ukazującymi w podróży Jana Pawła II mogą oglądać pasażerowie Kraków Airport. Wernisaż wystawy „Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć” odbył się 31 marca w podkrakowskim porcie lotniczym. Ekspozycję otworzył abp Marek Jędraszewski.
Wystawa składa się z 16 plansz, opowiada historię życia papieża, w kontekście zmieniającej się przyrody i pór roku. – Obrazy, które otaczają zwiedzających, nawiązują do metafory ludzkiego życia – jego kruchości i jednocześnie ciągłego odradzania się. Fotografiom towarzyszą słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II – zachęcał do oglądania ks. Sebastian Kozyra, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
– Jesteśmy w przededniu 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. To ważne, że w ten sposób tutaj na lotnisku przypominamy naszym rodakom, ale i obywatelom całego świata o pontyfikacie następcy św. Piotra – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który otworzył wystawę.
Ks. Sebastian Kozyra, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, który jest współorganizatorem ekspozycji na krakowskim lotnisku przypomniał słowa papieża, wypowiedziane na zakończenie VIII pielgrzymki, kiedy to Jan Paweł II pożegnał się z Polską słowami: „Ojczyzno moja kochana, Polsko, Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, umiej być wdzięczna”. Tymi słowami z „Dzienniczka s. Faustyny pragnę Was pożegnać, drodzy bracia i siostry, moi rodacy!”.
– Dziś, w 20. rocznicę Jego odejścia, stoimy przed wystawą, która przypomina nam, że każdy z nas jest w drodze – w poszukiwaniu sensu, wartości i duchowej głębi – mówił Ks. Kozyra, zachęcając do refleksji nad własną pielgrzymką życia. Podkreślił również symboliczne znaczenie samego miejsca – Lotniska Kraków-Balice, które jest przestrzenią podróży, spotkań i pożegnań, miejscem, z którego Jan Paweł II wielokrotnie wyruszał w świat, niosąc nadzieję i duchowe wsparcie.
Łukasz Strutyński, prezes Kraków Airport zauważył, że wciąż w porcie pracują osoby, które pamiętają o św. Janie Pawle II. – Jesteśmy dumni, iż to właśnie papież z Polski patronuje naszemu portowi lotniczemu. Cieszę się, że ta wystawa na nowo przybliża nam jeszcze raz postać Jana Pawła II – mówił Łukasz Strutyński.
Głos zabrał także Grzegorz Sobol z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. rozwoju kultury w regionie, który odczytał list od marszałek Ilony Gibas.
Wystawę można oglądać w tak zwanej przewiązce – kładce prowadzącej z terminala do parkingu i pociągu, który kursuje między portem a centrum Krakowa. W czasie otwarcia wystawy już pierwsi pasażerowie korzystający z Kraków Airport mogli ją oglądać.
Podczas pielgrzymek do ojczyzny Jan Paweł II był częstym „pasażerem” portu lotniczego Kraków Airport. Balice były punktem początkowym lub końcowym planu wizyty papieża. A nawet jeśli tak nie było, to w porcie stacjonował papieski śmigłowiec.
Krakowskie lotnisko otrzymało imię Jana Pawła II w 1995 r. W terminalu pasażerskim znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie.









cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.