XIV Dzień Judaizmu w Poznaniu
07 stycznia 2011 | 13:00 | ms Ⓒ Ⓟ
Nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, wykład ks. prof. Josepha Sieversa z Papieskiej Akademii Biblijnej w Rzymie, gra miejska śladami poznańskich Żydów, a także ciekawe koncerty i wystawy złożą się na Dzień Judaizmu, który po raz 14. organizowany będzie w Poznaniu.
Jak tłumaczy jeden z organizatorów wydarzenia, ks. Jerzy Stranz, spotkania związane z Dniem Judaizmu w Poznaniu odbywać się będą przez cały tydzień. Kulminacyjnym momentem święta będzie nabożeństwo biblijne 17 stycznia pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Uczestnicy nabożeństwa w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu usłyszą pieśni w wykonaniu scholi ekumenicznej.
Do Poznania przybędzie także na zaproszenie abp. Gądeckiego ks. prof. Joseph Sievers, wykładowca Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie. Na Wydziale Teologicznym UAM wygłosi on wykład otwarty pt. „Kim był faryzeusz? Ujęcie prosopologiczne”. Joseph Sievers jest profesorem historii i literatury żydowskiej okresu hellenistycznego. Zakres jego badań obejmuje apokaliptykę żydowską, wybrane kwestie z literatury Qumran, problematykę dotyczącą ugrupowań religijnych w Izraelu, osoby Jezusa z Nazaretu, ukazanego w kontekście historyczno-kulturowym epoki
.
Jak poinformował KAI o. Bogusław Kochaniewicz z UAM, przedstawiany po raz pierwszy w Poznaniu wykład na temat tożsamości faryzeuszów, ukazuje członków tego ugrupowania w nowym świetle, ponieważ autor, opierając się na źródłach literackich epoki, dokonał weryfikacji rozpowszechnionego stereotypu faryzeuszów, przeciwstawiając go nowemu ujęciu.
Podczas Dnia Judaizmu będzie można wziąć udział w grze miejskiej „Pojzn, tej! Śladami Poznańskich Żydów”. Jak tłumaczą pomysłodawcy projektu, uczestnicy gry w małych grupach będą odwiedzać miejsca związane z kulturą żydowską. Odwiedzą odtworzony fragment cmentarza żydowskiego z grobem rabina Akivy Egera, budynek byłej synagogi, a także niektóre poznańskie muzea oraz siedzibę Gminy Żydowskiej.
W Poznaniu odbędą się także koncert Bester Quartet i koncert pieśni żydowskich w wykonaniu kantora Tom A. Fürstenberga z Holandii. W Bibliotece Raczyńskich będzie można odwiedzić wystawę „Judaizm – religia, tradycja”, na której zaprezentowano książki na temat judaizmu, wiary, obrzędów i symboli, egzemplarze Talmudu, Torę i Zohar oraz modlitewniki i leksykony, a także pergaminowy fragment zwoju Tory. Wystawę uświetnią ciekawe eksponaty, wśród nich oryginalne kipa, tałes, talit oraz filakterie.
XIV Dzień Judaizmu obchodzony jest w Kościele katolickim w poniedziałek, 17 stycznia. Szczegółowy program poznańskich uroczystości znajduje się na stronie www.archpoznan.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.