Zachodniopomorscy wolontariusze lecą z pomocą na Haiti
17 listopada 2011 | 18:31 | pk Ⓒ Ⓟ
14 wolontariuszy ze Szczecina, Świnoujścia i Gryfic po raz drugi wyleci w piątek na specjalistyczną misję na Haiti, by pomagać poszkodowanym w ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi i ofiarom epidemii cholery.
W grupie, która 2 tygodnie będzie pracować w szpitalu w Milot (200 km od stolicy kraju) jest dwóch chirurgów, dwoje anestezjologów, stomatolog, pediatra, cztery pielęgniarki, dwóch księży, siostra zakonna oraz tłumacz.
– Boję się tak, jak każdy człowiek, który jest w stanie sobie wyobrazić pewne zagrożenia, ale to nie jest strach paraliżujący, lecz motywujący do pracy i wyjazdu – mówi chirurg Bartłomiej Szablewski ze Świnoujścia pytany o zagrożenie epidemią cholery. – Może uda się pokazać w ten sposób, że można żyć inaczej, bezpieczniej i być może następni, którzy tam pojadą będą bezpieczniejsi.
– Na Haiti brakuje wszystkiego, ale również ludzi, którzy będą potrafili pracować – zauważa ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. – Brakuje ludzi różnych specjalności, stąd też nasza inicjatywa, żeby zawieść nie tyle dary materialne, ale także czas i umiejętności polskich lekarzy, pielęgniarek czy rehabilitantów.
Ks. Marcin Brzeziński, zastępca dyrektora Caritas Polska ma nadzieję, że wyjazd wolontariuszy ze Szczecina i praca dla chorych na Haiti zachęci innych przedstawicieli diecezjalnych ośrodków Caritas do podobnych inicjatyw. – Tym bardziej, że pierwsza zeszłoroczna wyprawa na Haiti była zaprezentowana dyrektorom Caritas z całej Polski – dodaje ks. Brzeziński.
Caritas Polska do tej pory zebrał już 12 mln zł na pomoc dla Haitańczyków. Wyjazd wolontariuszy nie jest jedyną formą pomocy. Caritas odbudowuje bowiem na Haiti 3 szkoły, w tym Centrum Formacyjne dla Kobiet, a także buduje 50 domów.
Jak wyjaśnia Marta Titaniec, koordynatorka projektów pomocowych Caritas na Haiti, jednym z największych problemów jest tam analfabetyzm, który dotyka 45 proc. społeczeństwa. – 80 proc. dzieci nie kończy szkoły podstawowej. Niewielki procent kończy szkołę średnią. Palącym problemem są inwestycje w szkolnictwo i zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi szkoły – dodaje.
Misja wolontariuszy z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest najbardziej specjalistyczną wyprawą medyczną z Europy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.