Zainaugurowano Tydzień Wolności Religijnej
23 czerwca 2019 | 10:06 | tom (KAI) | Louisville Ⓒ Ⓟ
Abp Joseph Edward Kurtz, przewodniczący komitetu ds. wolności religijnej przy amerykańskim episkopacie inaugurując obchody Tygodnia Wolności Religijnej zachęcił do modlitw i działań w tej intencji, tak w kraju jak i zagranicą. Hasłem tygodnia są słowa: „Siła nadziei”.
Tytuł nawiązuje do dekretu o apostolstwie świeckich „Apostolicam actuositatem” II Soboru Watykańskiego, w którym czytamy: „Wśród przeciwności tego życia znajdują siłę w nadziei, żywiąc przekonanie, że „utrapień czasu teraźniejszego nawet porównać nie można z przyszłą chwałą(Rz. 8, 18).” Tydzień rozpoczyna się 22 czerwca we wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera i Thomasa Moore’a i zakończy się 29 czerwca, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Tydzień chce przypomnieć ludziom, że katolicy napotykają publiczne przeszkody, czy to wykluczenie społeczne, czy też otwarte prześladowania. Arcybiskup Louisville w stanie Kentucky, zaznaczył, że w tym roku w centrum modlitwy znajdą się mieszkańcy Bliskiego Wschodu, Nigerii oraz prześladowany lud Rohindża w Mjanmie. Ponadto szczególna uwaga zostanie zwrócona na „kulturę odrzucenia” przywoływaną często przez papieża Franciszka zwłaszcza w odniesieniu do systemu wymiaru sprawiedliwości.
„Godność ludzi nie kończy się, gdy przekraczają próg więzienia”, ostrzegł abp Kurtz. Odniósł się do ostatnich incydentów, gdy w areszcie żydom i muzułmanom odmówiono swobody w praktykowaniu religii. „Tradycyjnie katolicy uważają duszpasterstwo więzienne jako dzieło miłosierdzia, ponieważ mają nadzieję, że zatrzymani znajdą siłę odnowy w swojej wierze. Kultura amerykańska jest kulturą życia, a nie kulturą odrzucenia, nasz system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych musi uznać godność wszystkich ludzi – powiedział abp Kurtz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.