Papież do kardynałów: w zwrocie „eminencjo” jest wiele podstępu Zwodziciela
31 sierpnia 2022 | 06:00 | st, pb (KAI) / amk | Watykan Ⓒ Ⓟ
Do zadziwienia działaniem Boga zachęcił papież purpuratów, którzy wzięli udział w watykańskim spotkaniu Kolegium Kardynalskiego 29 i 30 sierpnia. Franciszek przewodniczył Mszy św. sprawowanej z nimi w bazylice watykańskiej.
Odnosząc się do czytań liturgicznych (Ef 1, 3-14; Mt 28, 16-20) papież podkreślił konieczność postawy wychwalania, błogosławieństwa, adoracji, wdzięczności wobec planów Boga. „To zadziwienie jest drogą zbawienia! Niech Bóg zachowa je w nas zawsze żywe” – zachęcił Ojciec Święty.
Wyjaśnił, że uwalnia to od pokusy poczucia się „najdostojniejszymi”, „od karmienia się fałszywym bezpieczeństwem, że dziś jest w rzeczywistości inaczej, nie jest już tak, jak na początku, dziś Kościół jest wielki, Kościół jest mocny, a my jesteśmy postawieni na wybitnych stopniach jego hierarchii…”. – Nazywają nas „eminencjami”. Owszem, jest w tym prawda, ale jest też wiele podstępu, za pomocą którego odwieczny Zwodziciel stara się idących za Chrystusem uczynić światowymi i ich unieszkodliwić. To powołanie poddane jest pokusie światowości. Krok po kroku odbiera ci ona siły, odbiera ci nadzieję, odbiera ci możliwość zobaczenia spojrzenia Jezusa, który wzywa nas po imieniu i nas posyła. To jest rak, robak duchowej światowości – tłumaczył papież.
Zaznaczył, że „Słowo Boże budzi dziś w nas zadziwienie bycia w Kościele, bycia Kościołem! I to właśnie stanowi o atrakcyjności wspólnoty wierzących, najpierw dla nich samych, a potem dla wszystkich: podwójna tajemnica bycia błogosławionymi w Chrystusie i pójścia z Chrystusem w świat” – wskazał Franciszek.
Przytoczył słowa św. Pawła VI z jego encykliki „Ecclesiam suam” i zauważył, że pierwszą myśl, która ożywiała jego poprzednika, wyraził on słowami: „nadeszła godzina, w której Kościół winien przebadać wnikliwiej […] naukę o swym pochodzeniu, o swej naturze, pełnieniu swej misji”; i odwołuje się właśnie do Listu do Efezjan, do „tajemniczego planu, ukrytego przed wiekami w Bogu… by teraz poprzez Kościół stało się jawne”.
„To, drodzy bracia i siostry, jest sługa Kościoła: ten, który umie zachwycić się Bożym planem i który w tym duchu z pasją kocha Kościół, gotów służyć jego misji, tam gdzie i tak, jak chce Duch Święty” – podkreślił Ojciec Święty. „Oby tak było również w naszym przypadku! Oby tak było dla każdego z was, drodzy bracia kardynałowie!” – stwierdził Franciszek.
Papież przewodniczył mszalnej Liturgii Słowa, natomiast Liturgii Eucharystycznej – dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. Przy ołtarzu stali z nim dwaj nowo mianowani kardynałowie: Arthur Roche (prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) i Lazzaro You Heung-sik (prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa).
W modlitwie wiernych, odczytanej po portugalsku, włosku, hiszpańsku, francusku i chińsku, proszono Boga m.in. o to, aby dał papieżowi „mądrość i zdrowie” potrzebne do „kierowania krokami Kościoła w świecie”, a także aby nowi kardynałowie, jak też całe kolegium kardynalskie „współpracowali w apostolskiej posłudze papieża na rzecz jedności Kościoła” na całym świecie.
Mszę św. zakończyło apostolskie błogosławieństwo Franciszka i odśpiewanie antyfony Maryjnej „Salve Regina”.
Msza była zwieńczeniem prac Zgromadzenia Kardynałów nad nową Konstytucją Apostolską Praedicate Evangelium. W spotkaniu z Ojcem Świętym, które przebiegało w braterskiej atmosferze, wzięło udział niespełna 200 kardynałów, patriarchów wschodnich i przełożonych Sekretariatu Stanu – informowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Praca w grupach językowych i dyskusje w Auli dały możliwość swobodnego omówienia wielu aspektów Dokumentu i życia Kościoła, natomiast ostatnia sesja tego popołudnia poświęcona była Jubileuszowi Nadziei 2025.
Pełny tekst papieskiej homilii publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.