Zaprezentowano „Encyklopedię 100-lecia KUL”
15 stycznia 2019 | 06:00 | aw, KUL | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Blisko 3 tys. haseł, w tym 2 tys. biogramów, hasła rzeczowe, opisujące dzieła i dorobek uczelni – owoc czteroletniej pracy zespołu redaktorów, ale także doktorantów i studentów – czyli „Encyklopedia 100-lecia KUL” została dziś zaprezentowana w Sekretariacie Konferencji Episkopatu w Warszawie.
Rektor uczelni ks. prof. Antoni Dębiński oraz dyrektor Wydawnictwa KUL Edward Gigilewicz podkreślali symboliczne znaczenie miejsca prezentacji – siedzibę Konferencji Episkopatu Polski, właściciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ściśle związanego z Kościołem i Episkopatem.
Prowadzący konferencję prezes KAI Marcin Przeciszewski, nazwał dwutomowe wydawnictwo dziełem unikatowym, jedyną dotychczas encyklopedią, poświęconą wyższej uczelni, która ukazuje także olbrzymi wkład KUL w budowanie polskiej kultury ostatnich 100 lat. Zaś sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński zwrócił uwagę, że uniwersytet ten, zgodnie z intencją założycieli, nadal służy Bogu i Ojczyźnie (Deo et Patriae). Jego misja wciąż jest aktualna i służy formacją osobom, którzy chcą kształcić się w oparciu o wartości chrześcijańskie i katolickie. Uniwersytet działa prężnie i zajmuje mocną pozycję w rankingach – podkreślił bp Miziński, który nadal jest wykładowcą w Katedrze Historii Prawa Kanonicznego KUL.
Ks. prof. Antoni Dębiński zwrócił uwagę, że Encyklopedia jest swoistą fotografią Uniwersytetu, ukazuje jego przeszłość i dzień dzisiejszy a poprzez opis osób, wydziałów i instytucji ukazuje także wkład KUL nie tylko w naukę, ale też w życie społeczne, kulturalne i artystyczne kraju, słowem w rozwój Rzeczypospolitej.
Dyrektor Wydawnictwa KUL i redaktor naczelny „Encyklopedii 100-lecia KUL” Edward Gigilewicz opowiedział o kulisach pomysłu realizacji projektu. Idea wydania encyklopedii powstała cztery lata temu po ukończeniu edycji Encyklopedii Katolickiej KUL. Uczelnia dysponuje wyspecjalizowaną kadrą, zapleczem, archiwaliami, w tym księgami pamiątkowymi, dzięki czemu powstało dzieło, zawierające 2030 biogramów i blisko tysiąc haseł rzeczowych. Sto dwadzieścia haseł poświęconych jest pracownikom administracyjnym, fundatorom Uczelni, 100 haseł prezentuje doktorów hc, 264 – absolwentów. Twórcy zaprezentowali też wydziały, instytuty, 104 organizacje studenckie, inicjatywy artystyczne, w tym słynną Scenę Artystyczną KUL, działalność 118 wydawnictw związanych z KUL a funkcjonujących na przestrzeni stulecia, budynki, funkcje, urzędy, rady uczelniane, ważne wydarzenia, np. cud lubelski i wizytę Jana Pawła II, najbardziej znanego wykładowcę.
Wraz z dwunastoosobowym zespołem redaktorów wydawnictwa – informował E. Gigilewicz – pracowali doktoranci, studenci, w sumie 530 osób, które miały okazję zapoznać się z bogatą spuścizną swojej Alma Mater. Dzięki temu wyłonił się również obraz rozwoju nauki polskiej i szkolnictwa wyższego.
Wydawcy zapowiedzieli także umieszczenie wersji elektronicznej Encyklopedii w internecie wraz z możliwością uzupełniania i dodawania haseł. Stwierdzili, że widzą potrzebę uzupełnień, zwłaszcza listy absolwentów. Wśród absolwentów KUL – jak stwierdził Ksiądz Rektor – niekwestionowane pierwsze miejsce zajmuje ks. prof. Karol Wojtyła obok tak wybitnych nazwisk jak prawnik prof. Ignacy Czuma, filozof prof. Stefan Swieżawski, filolog prof. Irena Sławińska czy prawnik prof. Wiesław Chrzanowski.
Opublikowana w stulecie istnienia lubelskiej Alma Mater dwutomowa „Encyklopedia 100-lecia KUL” stawia sobie za cel prezentację dorobku uniwersytetu, nie tylko w zakresie działalności dydaktycznej i badań naukowych, ale także wkładu całego środowiska KUL (pracowników, studentów i absolwentów) w życie społeczno-polityczne, literackie, artystyczne i religijne Polski.
Dzieło zawiera 2950 haseł, wśród których najliczniejszą grupę stanowią hasła biograficzne opisujące działalność aż 2030 osób, w tym ponad 130 polskich kardynałów, arcybiskupów i biskupów. W Encyklopedii umieszczono także biogramy ważniejszych absolwentów, szczególnie zasłużonych na różnych polach działalności, zwłaszcza naukowej, literackiej, artystycznej, polityczno-społecznej i kościelnej. Uwzględniono także darczyńców i donatorów uniwersytetu, doktorów honoris causa oraz nagrodzonych innymi nagrodami przyznawanymi przez KUL.
Wśród haseł rzeczowych dominują opracowania dotyczące dawnych i obecnych jednostek organizacyjnych uczelni (wydziały, instytuty, jednostki międzywydziałowe, ośrodki i centra naukowo-badawcze, agendy administracyjne).
Wiele miejsca przeznaczono także na fundacje, studenckie koła naukowe, towarzystwa, stowarzyszenia i organizacje, a także jednostki kulturalno-artystyczne funkcjonujące w strukturach uczelni. Oddzielne opracowania poświęcono uniwersyteckim czasopismom i ważniejszym seriom wydawniczym, ośrodkom wydawniczym i redakcjom. Dość liczną grupę stanowią hasła omawiające obiekty uniwersyteckie zlokalizowane zarówno w obrębie kampusów na terenie Lublina, jak i zamiejscowe domy pracy twórczej oraz odpoczynku. Specyficzną grupą są zagadnienia omawiające tytuły, stanowiska, funkcje i urzędy uczelniane oraz znaki i symbole uniwersytetu. W Encyklopedii znalazły się także opracowania opisujące ważniejsze wydarzenia uniwersyteckie, takie jak konferencje i tygodnie naukowe, cykliczne wykłady, sympozja, festiwale nauki i imprezy artystyczne.
Ilustracje wykorzystane w Encyklopedii w zdecydowanej większości pochodzą ze zbiorów własnych Uniwersytetu, zwłaszcza z Archiwum Uniwersyteckiego KUL, Biblioteki Uniwersyteckiej KUL i Działu Komunikacji. Zasoby te uzupełniły fotografie udostępniane przez autorów poszczególnych tekstów encyklopedycznych, a także liczne, pochodzące ze zbiorów prywatnych pracowników KUL i ich rodzin.
Encyklopedia ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Towarzystwa Przyjaciół KUL.
„Encyklopedii 100-lecia KUL”
t. I 656 ss.; tom II 680 ss.
ISBN 978-83-8061-610-3
Cena 200 PLN / komplet
Zamówienia:
Wydawnictwo KUL
ul. Konstantynów 1 H
20-708 Lublin
e-mail: handlowy@wydawnictwokul.lublin.pl
http://wydawnictwokul.lublin.pl/sklep/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.