Zaprezentowano projekt „Odbudujmy dom” poświęcony zdrowemu duszpasterstwu
19 marca 2024 | 16:40 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jakie są granice zdrowego duszpasterstwa? Co to znaczy zdrowa duchowość? Kiedy się ona wypacza? Kiedy duszpasterstwo może stać się sektą? Jak przebiega proces manipulacji? Co zrobić kiedy zakocham się w duszpasterzu? – na te i wiele innych pytań odpowiadają eksperci w ramach zainaugurowanej dziś serii podcastów „Odbudujmy dom”. To wspólny projekt redakcji dominikanie.pl i Fundacji Świętego Józefa, będący cyklem prewencyjnych rozmów o zdrowym duszpasterstwie osób dorosłych. Projekt zaprezentowany został dziś podczas konferencji prasowej w Warszawie. Pierwszy podcast ukaże się 26 marca.
Projekt „Odbudujmy dom” to cykl 26 rozmów prewencyjnych i informacyjnych dla młodych dorosłych będących w kontakcie duszpasterskim z duchownymi, osobami konsekrowanymi i liderami świeckimi. Jak wyjaśniają autorzy projektu, kontakt duszpasterski oznacza nie tylko udział w grupach duszpasterskich i wspólnotach, ale również granice sakramentu pokuty i pojednania, tzw. kierownictwa lub towarzyszenia duchowego a także sprawowania egzorcyzmów czy praktykę „rozeznania” w grupach charyzmatycznych.
Każda rozmowa trwa ok. godzinę. Pierwsza ukaże się 26 marca. Kolejne odcinki publikowane będą co 2 tygodnie.
– Chcemy poprzez ten projekt wesprzeć pozytywne wzorce relacji duszpasterskich. Pokazywać, jak dbać o siebie i własne granice, jak dbać o innych i reagować, gdy zauważa się jakieś nieprawidłowości a także, jak budować dojrzałe relacje i grupy, w których ludzie mogą wzrastać – powiedział podczas konferencji prasowej ks. Piotr Studnicki, pełnomocnik Zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP. Wyraził też podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania projektu, począwszy od osób skrzywdzonych, które stały u początków inicjatywy oraz ją konsultowały. Podziękował też 24 specjalistom, którzy podczas rozmów podzielili się swoją wiedzą – m.in. dr Barbarze Smolińskiej, prof. Bogdanowi de Barbaro, o. Adamowi Żakowi, ks. dr. Janowi Dohnalikowi, red. Zbigniewowi Nosowskiemu i wielu innym. Podziękował też osobom prowadzącym rozmowy – obecnym podczas konferencji o. Radosławowi Więcławkowi OP oraz Oldze Bieniek.
O. Radosław Więcławek, duszpasterz i redaktor naczelny dominikanie.pl podkreślił, że pomysł na projekt wziął się z kontaktu duszpasterskiego i z potrzeb sygnalizowanych przez członków duszpasterstw. Zwrócił uwagę na znaczenie relacji duszpasterskich w Kościele, niezwykle istotnych a jednocześnie stwarzających okazję do zranienia.
Mówił również o tym, że dominikanie podejmują projekt jako zakon, dla którego duszpasterstwo jest niezwykle istotne a zarazem zakon, który ma bolesne doświadczenia związane z duszpasterstwem. – Te doświadczenia staramy się przepracowywać. Jesteśmy przekonani, że lepiej zapobiegać niż leczyć – powiedział.
Jak podkreślił, odpowiedzialny za duszpasterstwo jest przede wszystkim duszpasterz. Autorzy projektu chcą jednak też zwrócić uwagę na podmiotowość członków duszpasterstwa i wyposażyć ich w wiedzę nt. dostrzegania zagrożeń i stawiania granic.
Olga Bieniek, członkini duszpasterstwa postakademickiego, mówiąc o projekcie, podkreśliła, że punktem wyjścia dla niej jest przeświadczenie, iż uczestnictwo w duszpasterstwie i budowanie relacji jest zjawiskiem niezwykle pozytywnym, wartościowym i wręcz kluczowym dla przeżywania wiary. Przywołała następnie porównanie z jazdą samochodem. – Ta pozytywna i potrzebna czynność może być niebezpieczna. Na drodze mogą się zdarzyć wypadki, również nie z mojej winy. To, co jest potrzebne, to świadomość zagrożeń, zapięte pasy, uwaga, patrzenie w lusterka – mówiła. Zaznaczyła, że projekt ma zwrócić uwagę na to, by w duszpasterstwie być w świadomy i przemyślany sposób.
Maria Bremer, psychoterapeutka z Pracowni Dialogu na zakończenie podkreśliła, że choć podcast skierowany jest do osób dorosłych, wiadomo, że granica 18 lat, przyjmowana jako początek dorosłości jest granicą tylko umowną. Osoby 18-letnie a nawet starsze, niekoniecznie są dojrzałe i ukształtowane. Wchodząc do duszpasterstwa wnoszą w nie swoje deficyty i swoje naturalne ludzkie potrzeby. Maria Bremer mówiła też, że duszpasterstwo działa w swoistym trójkącie, którego „wierzchołki” stanowią: osoba wchodząca do duszpasterstwa, grupa i lider. – Dobrze byłoby, gdyby wszystkie te osoby były dojrzałe. Jeśli jednak tak nie jest, chodziłoby o to, by przynajmniej niektóre były mocniejsze – podkreśliła. Zwróciła też uwagę na znaczenie rozmowy o emocjach, które mogą być wskazówką tego, że nasze granice są przekraczane.
Podcasty w ramach projektu „Odbudujmy dom” dostępne będą na platformach YouTube i Spotify.
Strona internetowa projektu: odbudujmyDOM.com
Konferencja prasowa odbyła się w Centrum Medialnym KAI w Warszawie. Spotkanie prowadziła Anna Rasińska z KAI
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.