„Zaskoczenie i radość” – dr Grzelak o książce dla papieża
27 października 2018 | 13:29 | jk / mip | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Dr Szymon Grzelak, główny autor „Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży”, czyli książki, która stanowiła jeden z darów polskiej delegacji dla papieża Franciszka, nie kryje zaskoczenia i radości. Podarunek został przekazany przez polskich biskupów w czwartek, 11 października.
„Wręczenie Papieżowi przez polską delegację publikacji naukowej pokazującej, jak skutecznie wspierać młodzież i zapobiegać ryzykownym zachowaniom młodych ludzi, odbieram jako rekomendację zawartych w niej treści dla ludzi pracujących z młodzieżą z całego świata” – podkreśla dr Grzelak.
„The Guidebook to Effective Prevention of Youth Problems” jest angielskim tłumaczeniem „Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży”. Prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN) zdradza, że podarowanie książki papieżowi stanowi dla niego kolejną już niespodziankę: „Już drugi raz ta książka sprawiła mi takie zaskoczenie i radość. Po raz pierwszy rok temu, gdy jeden z najsłynniejszych amerykańskich psychologów, prof. Philip Zimbardo, przysłał nam bardzo pozytywną opinię o niej.”
Dr Grzelak chciałby, by wręczenie Papieżowi angielskiego wydania „Vademecum…” otworzyło szerszą drogę do popularyzacji pozytywnego współdziałania na rzecz młodzieży na całym świecie. Jego zdaniem dobrze byłoby, gdyby w tę współpracę włączyli się zarówno wierzący, jak i niewierzący, czyniąc to w atmosferze wzajemnego szacunku i w poczuciu wspólnego celu. „Przecież nikt nie chce samobójstw młodych ludzi. Nikt nie chce, by gubili się w życiu z powodu nadużywania alkoholu, korzystania z narkotyków czy uzależnienia od pornografii. Nikt nie chce przemocy wśród młodzieży, ani zakażeń przenoszonych drogą płciową. My, dorośli, jesteśmy w stanie skutecznie pomóc młodzieży, ale musimy współpracować szukając jak najszerszego wspólnego mianownika”- tłumaczy psycholog.
„Vademecum skutecznej profilaktyki…” zostało opracowane przez zespół IPZIN i wydane we wrześniu 2015 przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego). Książka podsumowuje wyniki badań nad młodzieżą i wskazuje zbiór siedmiu strategicznych rekomendacji dotyczących zapobiegania problemom młodzieży znanych pod nazwą Siedmiu dźwigni skutecznej profilaktyki. Przedstawia ona zintegrowane podejście, w którym dostrzega się pozytywny potencjał młodych ludzi oraz uwzględnia się znaczenie najważniejszych, w świetle badań, czynników chroniących młodzież przed zagrożeniami: pozytywną rolę rodziców oraz rodziny, znaczenie dobrego klimatu szkoły oraz ochronne znaczenie organizacji religijnych i praktyk religijnych. Także temat problemów jest podejmowany w sposób zintegrowany – tak, by widzieć nie tylko pełne spektrum zagrożeń, ale także ich wzajemne powiązania i wspólne przyczyny. Publikacja w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przedstawiana była na konferencjach i warsztatach w wielu krajach, m. in. w Niemczech, Francji, Belgii, Włoszech, Rosji, Słowacji, Węgrzech, a nawet w Etiopii. Wszędzie była odbierana bardzo pozytywnie.
Głównym adresatem publikacji są samorządowcy, urzędnicy samorządowi i praktycy pracujący z młodzieżą. Dr Grzelak dodaje do tej grupy także polityków i to bez względu na przynależność partyjną, a także i biskupów: „Potrzebujemy współpracy na rzecz młodzieży. Potrzebujemy współdziałania różnych resortów, różnych instytucji, różnych ludzi dobrej woli” – wyjaśnia w rozmowie z KAI.
W 2018 r. na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości (ze środków Funduszu Sprawiedliwości) IPZIN wydał skrót „Vademecum” – broszurę „Jak zwiększyć skuteczność profilaktyki problemów młodzieży”, która także cieszy się ogromną popularnością. Całe opracowanie można pobrać ze strony: www.ipzin.org
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.