Zatrzymać spiralę zła, znaczy zaufać miłości – poznańska modlitwa „Umrzeć z nadziei”
10 października 2024 | 07:30 | Sant' Egidio | Poznań Ⓒ Ⓟ
We wtorek 8 października podczas corocznej modlitwy Umrzeć z nadziei poznańska Wspólnota Sant’Egidio w kościele ps. św. Jana Vianneya na Sołaczu wspominała tych, którzy stracili życie w podróżach nadziei – na morzach, w rzekach, na pustyni i w lasach, jak również śp. sierżanta Sitka, zabitego na służbie na granicy – polecając ich wszystkich Bożemu miłosierdziu. Przytoczonych w tej modlitwie kilkanaście historii okoliczności śmierci znanych z imienia mężczyzn, kobiet i dzieci w wodach Morza Śródziemnego, Kanału La Manche, na pustyniach Afryki, na szlaku bałkańskim czy białorusko-polskiej granicy stanowi tylko kroplę w morzu ludzkich dramatów, które rozgrywają się każdego dnia u bram Europy. Na samym Morzu Śródziemnym ginie średnio sześć osób dziennie.
Modlitwa Umrzeć z nadziei jest wyrazem solidarności z uchodźcami oraz głośnym wezwaniem do szukania innych możliwych rozwiązań, które będą łączyć bezpieczeństwo narodowe z wrażliwością humanitarną. – Nie jesteśmy skazani na posyłanie innych na śmierć. Nie jesteśmy skazani na jednostronne rozstrzygnięcia władz państwowych. Nie jesteśmy skazani na nieczułe milczenie – przekonują członkowie Wspólnoty Sant’ Egidio.
Przejmująco wybrzmiała modlitwa o pokój, o znalezienie humanitarnych rozwiązań dla ludzi poszukujących przyszłości dla siebie i swoich rodzin oraz „za wszystkich tych, którzy odważnie i odpowiedzialnie zajmują się ratowaniem życia uchodźców. Za wszystkich, którzy, ponosząc olbrzymie koszty osobiste, okazują solidarność ludziom w drodze, na Podlasiu i w innych miejscach, o siłę i bezpieczeństwo dla nich, a także o to, by ich głos był słyszany i budził nasze człowieczeństwo”.
Ks. Mirosław Tykfer ze Wspólnoty Sant’Egidio, prowadzący modlitwę, przytoczył w swojej homilii dwa poruszające świadectwa: jedno włoskiej wolontariuszki Sary, pomagającej w centrum dla migrantów w toskańskiej Carrarze, oraz Ani ze Wspólnoty Sant’Egidio, która jako wolontariusz wspiera Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne.
Nawiązując do homilii kard. Matteo Zuppiego, wygłoszonej podczas podobnej modlitwy we Włoszech, zapytał: „Gdzie jest człowiek, który nie będzie milczał? Który nie będzie się wymawiał, że media nie mówią całej prawdy, że żyjemy w bańkach informacyjnych, a więc nie muszę nic w tej sprawie myśleć ani robić. Gdzie jest człowiek, który nie będzie się wstydził przynależności do Chrystusa, miłosiernego i współodczuwającego, także z ludźmi, którzy pośród nas szukają nadziei, aby jej nigdy – tym bardziej z naszego powodu – nie stracili”.
Wspólnota Sant’Egidio na całym świecie co roku organizuje modlitwę upamiętniającą wszystkich, którzy giną w drodze do Europy i inne kontynenty, szukając pokoju i możliwości godnego życia. W Polsce modlitwa wpisuje się w Tydzień modlitw za uchodźców i migrantów objęty patronatem Rady ds. Migracji przy Konferencji Episkopatu Polski, a rozpoczynany w Dniu Migranta i Uchodźcy obchodzonym w polskim Kościele w ostatnią niedzielę września.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.