Zmarł były bliski współpracownik abp. Lefebvre’a
07 maja 2021 | 17:10 | st (KAI) | Périgueux Ⓒ Ⓟ
W Périgueux, w południowo-zachodniej Francji zmarł 6 maja ks. Paul Aulagnier, były bliski współpracownik arcybiskupa Marcela Lefebvre’a, współzałożyciel w 2006 r. Instytutu Dobrego Pasterza, erygowanego przez Benedykta XVI.
Ks. Paul Aulagnier urodził się 25 maja 1943 r. w Ambert w departamencie Puy-de-Dôme. W 1964 roku wstąpił do seminarium francuskiego w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny z filozofii i ukończył pierwszy rok teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Podczas Soboru Watykańskiego II poznał arcybiskupa Marcela Lefebvre’a, za którym w 1969 r. udał się do Fryburga, gdzie ten ostatni utworzył swoje seminarium, które później przekształciło się w Seminarium Ecône. Ostatnie trzy lata teologii ukończył u dominikanów we Fryburgu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Lefebvre’a 17 października 1971 roku i został inkardynowany do diecezji Clermont. Został jednym z pierwszych członków Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X (SSPX). Ks. Aulagnier był przez długi czas prawą ręką arcybiskupa Marcela Lefebvre. Był m.in. wicedyrektorem i wykładowcą w seminarium w Écône. W latach 1976-1994 kierował francuskim okręgiem braterstwa. Pod koniec lat 90. odszedł od Bractwa Piusa X.
Następnie współtworzył Instytut Dobrego Pasterza, erygowany kanonicznie w 2006 roku przez Benedykta XVI – wspólnotę życia apostolskiego, mającą za swój szczególny charyzmat duszpasterstwo w „nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego” (w języku łacińskim, w liturgii „przedsoborowej”). Podlega on kompetencjom Kongregacji Nauki Wiary. Ks. Aulagnier założył seminarium tego Instytutu w Courtalain w diecezji Chartres. W czerwcu 2019 roku, w Périgueux kupił opuszczony klasztor św. Pawła z Thiviers, aby stworzyć dom rekolekcyjny.
Założone przez niego stowarzyszenie życia apostolskiego i stowarzyszenie kapłańskie jest obecne w wielu krajach z około 50 kapłanami i licznymi seminarzystami. Do Instytutu należy również wspólnota sióstr.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.