Zmniejszanie się wspólnot zakonnych stawia nowe wyzwania w Niemczech
26 lipca 2024 | 16:09 | st | Kolonia Ⓒ Ⓟ
Na wyzwania związane ze zmniejszaniem się liczby członków wspólnot zakonnych w Niemczech zwrócił uwagę w wywiadzie dla Domradio – stacji radiowej archidiecezji kolońskiej przewodniczący Niemieckiej Konferencji Przełożonych Zakonnych, br. Andreas Murk OFMConv. Wypowiedział się on na temat zmniejszania, przebudowy lub zamykania klasztorów w Niemczech. Jest to „kwestia, która staje się coraz bardziej paląca i która z pewnością zajmie nas jeszcze bardziej w nadchodzących latach”, stwierdził br. Murk.
Zakonnik przypomniał, że także w dawnych czasach klasztory zawsze się rozwijały, ale także stawały się mniejsze: „Wtedy trzeba odpowiednio dostosować strukturę. Jest to zmartwienie dla wielu wspólnot, które dziś borykają się z problemem posiadania zbyt dużego budynku dla mniejszej liczby członków” – zaznaczył. Przypomniał zarazem, że wiele klasztorów, a zwłaszcza tych starych należy do „krajobrazu kulturowego”. „Kiedy więc zakony rezygnują z takich klasztorów i kościołów, to muszą być traktowane one ze szczególną dbałością” -przestrzegł.
Odnosząc się do wykorzystywania budynków klasztornych przez inne instytucje, podczas gdy malejąca wspólnota korzysta tylko z części pierwotnych pomieszczeń, br. Murk powiedział: „Naprawdę zawsze trzeba spojrzeć na strukturę budynków na miejscu. Klasztor może składać się z wielu pojedynczych budynków, a pozbycie się jednego z nich może być bezproblemowe. Trzeba też zadać sobie pytanie: jakie nowe zastosowanie można znaleźć? Do jakiej grupy docelowej można dotrzeć? Jest to szczególnie trudne w przypadku dużych kompleksów klasztornych na obszarach wiejskich, gdzie inne wykorzystanie jest często trudniejsze niż w mieście” – zaznaczył przewodniczący Niemieckiej Konferencji Przełożonych Zakonnych. „Również dla wspólnot kontemplacyjnych jest to jeszcze większe wyzwanie, gdy cisza klasztorna i życie kontemplacyjne muszą nagle zostać całkowicie zreorganizowane”.
Do Niemieckiej Konferencji Przełożonych Zakonnych należy około 400 przełożonych, reprezentujących łącznie około 10 000 zakonnic i ponad 3 000 zakonników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.