Żydowsko-katolicki koncert z okazji 52 MKE
05 września 2021 | 20:37 | tom (KAI) | Budapeszt Ⓒ Ⓟ
W przeddzień 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, w sobotę 4 września w synagodze przy ulicy Dohány w Budapeszcie odbył się wyjątkowy żydowsko-katolicki koncert zatytułowany „Dialog”. Wykonano psalmy w żydowskiej i katolickiej interpretacji koncentrując się na dialogu między obiema religiami. Koncert rozpoczęły powitalne przemówienia kard. Pétera Erdő, arcybiskupa Ostrzyhomia-Budapesztu i Róberta Frölicha, Naczelnego Rabina Węgier.
Kard. Péter Erdő podkreślił, że koncert jest rodzajem duchowego „dostrojenia się” do wydarzeń 52 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Odnosząc się do miejsca koncertu i Kongresu Eucharystycznego, kardynał wskazał na znaczenie słowa Eucharystia, które odnosi się do Ostatniej Wieczerzy i osoby Jezusa. Przypomniał, że Jezus dziękował, gdy łamał chleb i dawał go uczniom, ustanawiając w ten sposób święty sakrament. „To jest właśnie dziękczynienie, od którego Eucharystia wzięła swoją nazwę” – zaznaczył.
Powołując się na liturgię łacińską, arcybiskup podkreślił, że doskonale zachowała ona oryginalność działania Jezusa: „Jezus dziękował Bogu i udzielał błogosławieństwa. Jesteśmy w Wieczerniku, gdzie Jezus udziela błogosławieństwa zgodnie ze starożytną tradycją wieczerzy paschalnej” – powiedział kard. Erdő, przypominając, że przez Eucharystię jesteśmy powiązani, a nie podzieleni. „Słuchając psalmów doskonale rozumiemy, że mamy wspólny skarb i że żywimy się wspólnymi korzeniami. Niech nasz wszechmogący Pan zapewni nam dzisiaj to życiodajne źródło!” – zakończył prymas Węgier.
Róbert Frölich, naczelny rabin Węgier, podkreślił w swoim przemówieniu powitalnym, że Żydzi i chrześcijanie, zrobili w ostatnich dziesięcioleciach wiele, aby zburzyć mury podziału, które były poważnie obciążone przez dramatyczną przeszłość. „Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by uznać się nawzajem za przyjaciół i braci w człowieczeństwie, a nie za obcych” – powiedział Róbert Frölich.
Dla naczelnego rabina sobotni koncert był spotkaniem o historycznym znaczeniu, nadzieją, jak powiedział, że „wracamy z naszych podróży i nadal żyjemy razem, Żydzi i chrześcijanie, w wielkim szacunku dla siebie nawzajem, w ludzkim zrozumieniu i w prawdziwej braterskiej miłości”.
András Heisler, przewodniczący Federacji Węgierskich Gmin Żydowskich wskazał na wzajemne powiązanie Kongresu Eucharystycznego i koncertu „Dialog”. Zaznaczył, że na Węgrzech rzeczywiście istnieje „rzeczywisty żydowsko-chrześcijański dialog i współpraca”. Zwrócił uwagę na znaczenie wieczoru, w którym uczestnicy Kongresu, w tym wielu dostojników Kościoła katolickiego, goszczą w symbolicznym miejscu, w największej synagodze w Europie. „To jest wyjątkowy moment łaski” – powiedział Heisler.
W koncercie wystąpili: László Fekete, główny kantor synagogi, Péter Dobszay, organista, Dániel Rudas, kantor, a także András Virágh, dyrygent Wielkiej Synagogi, Orkiestra Kameralna Solti, chór mieszany ETUNAM oraz sekcja Schola Cantorum Budapestiensis Albertfalva.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.