Żywiec: młodzież i muzealnicy inwentaryzują zabytkowy cmentarz
14 czerwca 2010 | 12:34 | rk Ⓒ Ⓟ
Zebranie materiału, stworzenie nowej dokumentacji fotograficznej i przypomnienie losów konkretnych ludzi – takie są m.in. cele rozpoczętej w Żywcu inwentaryzacji cmentarza Przemienienia Pańskiego w Żywcu. Wspólnie z pracownikami żywieckiego Muzeum i Towarzystwa Naukowego zabytkową nekropolię poznaje i bada młodzież licealna, gimnazjalna oraz uczniowie szkół podstawowych w Żywcu.
Dorota Firlej z Muzeum zwraca uwagę, że inicjatywę podjęto z uwagi na pogarszający się stan nagrobków na cmentarzu, ale także po to, by zainteresować przeszłością młodych ludzi.
„Na razie zaczęliśmy od rysunków i szkiców cmentarza. Prace będziemy kontynuować we wrześniu. Podzielimy cmentarz na części i każdej z nich przyporządkujemy konkretną grupę, która zajmie się sporządzeniem planu topograficznego, dokumentacją fotograficzną i inwentaryzacyjną. Będziemy także zbierać relacje od rodzin pochowanych tu ludzi” – zapowiada Firlej.
Na cmentarzu, którego historia sięga XVIII wieku, wśród nagrobków znajdują się wielkie nazwiska znanych mieszczańskich rodzin żywieckich. Zdaniem historyków, osoby te swoją działalnością przyczyniły się do rozwoju miasta, pełniąc istotne funkcje. Pochowany jest tu m.in. Antoni Kasztelnik, twórca pierwszego żywieckiego kina. Niektórzy uznają je za pierwsze kino na świecie.
23 kwietnia 1845 roku spoczął tu proboszcz Franciszek Augustyn, „żywiecki Kadłubek”
W ubiegłym roku młodzież i muzealnicy zinwentaryzowali cmentarz i kościół pw. św. Marka w Żywcu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.