Chińskie władze współfinansowały budowę katedry
26 maja 2018 | 14:38 | pb (KAI/UCAN) / mip | Changde Ⓒ Ⓟ
Władze państwowe współfinansowały budowę największej katedry katolickiej w północnych Chinach. Powstała ona w mieście Chengde w prowincji Hebei.
Świątynia, poświęcona 15 maja, jest częścią większego kompleksu, obejmującego także rezydencję biskupa i klasztor. Koszt jego budowy wyniósł 70 mln juanów (około 40 mln zł). Ponad połowę tej kwoty wyasygnowały lokalne oddziały Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) oraz urzędu ds. wyznań. Resztę zebrał miejscowy biskup Joseph Guo Jincai, nieuznawany przez Stolicę Apostolską.
Mszę św., w czasie której poświęcono katedrę, koncelebrowało 9 biskupów, z których 8 należy do PSKCh. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz. Po liturgii odbyło się sympozjum, w czasie którego wyrażali oni nadzieję, że diecezja pod przewodnictwem bp. Guo nadal będzie kierowała się miłością ojczyzny i Kościoła oraz zasadami jego niezależności i chińskości.
W odpowiedzi bp Guo stwierdził, że budowa kompleksu jest wyrazem troski Komunistycznej Partii Chin i państwa o patriotyczne wspólnoty religijne. Zapewnił, że chce podążać za wskazaniami prezydenta Xi Jinpinga o nowej erze socjalizmu.
W prowincji Hebei mieszka milion katolików, z czego 30 tys. w diecezji Chengde. Są to w większości rolnicy, żyjący w biedzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.