Kardynał Schönborn: w czasie bezrobocia potrzebne silne państwo socjalne
30 kwietnia 2020 | 19:24 | ts (KAI) / hsz | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
Niezwykle wysoki stopień bezrobocia w Austrii spowodowany kryzysem korona wirusa oraz nasuwające się przy okazji 1 maja pytania o przyszłość rynku pracy wymagają silnego partnerstwa społecznego i silnego państwa socjalnego. Podkreślił to kard. Christoph Schönborn w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute” z 30 kwietnia.
Zdaniem arcybiskupa Wiednia i przewodniczącego Konferencji Biskupów Austrii polityka społeczna i gospodarcza stoją wobec ogromnych wyzwań: „Czy w czasie kryzysu i po nim uda się nam sprawiedliwie dzielić pracę? Czy uda się nam być nadal solidarnymi ze słabszymi? Albo czy przyjdą teraz wielkie koncerny i jak wieloryby połkną małe przedsiębiorstwa? Czy ci, którzy wygrają na kryzysie, będą się bogacili na trudnej sytuacji innych?”. We wszystkich tych sprawach potrzebne jest państwo socjalne i społeczne partnerstwo, uważa kard. Schönborn.
W swoim rozważaniu opublikowanym w przypadającym 30 kwietnia Dniu Bezrobotnych arcybiskup Wiednia zauważył z niepokojem, że w minionych tygodniach w Austrii straciło pracę ponad 200 tys. osób., „szczęśliwy więc ten, kto ma pracę”. Jednocześnie też wzrasta obciążenie pracą osób zatrudnionych w szpitalach, w rolnictwie, zaopatrzeniu, czy w niektórych urzędach.
Wielu bezrobotnych ogromnie niepokoi się o swoją przyszłość. Każdy z nich, to „osobny osobisty los, osobna historia życia”, napisał arcybiskup Wiednia. Przypomniał, że wielu z tych ludzi straciło w kryzysie wszystko, co z trudem budowali. Szczególnie silnie dotknęło to osoby samotnie wychowujące dzieci, ludzi wolnych zawodów oraz małych przedsiębiorców. Kard. Schönborn podkreślił, że te sfery życia są równie istotne i wskazał, że praca nie oznacza tylko zabezpieczenia materialnego, ale „także nadaje sens i godność w życiu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.