Republika mnichów na Athos zamknięta z powodu koronawirusa i ulewnych deszczów
09 kwietnia 2020 | 19:03 | ts / hsz | Karies Ⓒ Ⓟ
Prawosławna republika mnichów na górze Athos w północnej Grecji pozostanie nieczynna dla zwiedzających co najmniej do 20 kwietnia. Według informacji mediów z 8 kwietnia, opaci tego kompleksu klasztorów przedłużyli ich zamknięcie jeszcze przez okres prawosławnego Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.
Wyznawcy prawosławia obchodzą Wielki Tydzień i Wielkanoc według kalendarza juliańskiego, o tydzień później niż katolicy i protestanci. Prawosławna Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 19 kwietnia.
Liturgie wielkanocne będą sprawowane w 20 dużych klasztorach, a także mniejszych wspólnotach na górze Athos, ale bez obecności świeckich.
Dodatkowym problem dla mnichów na Athos stały się obfite ulewy, które przeszły w ostatnich dniach nad północną Grecją. Niepogoda spowodowała odizolowanie wszystkich klasztorów i mnisich pustelni na Athos. Uszkodzona została, a na niektórych odcinkach całkowicie zniszczona, sieć dróg leśnych oraz droga do „stolicy” Karies. Dlatego wspólnoty mnichów zaapelowały do cywilnej administracji rządu w Atenach o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej dla Athos z powodu szkód tam wyrządzonych przez niepogodę.
Pierwsze zestawienie szkód sporządzili 8 kwietnia członkowie obrony cywilnej. Jak podkreślił sekretarz stanu ds. Macedonii i Tracji Theodoros Karaoglou, pomoc dla wszystkich regionów północnej Grecji dotkniętych klęską żywiołową jest „oczywista”. Zapewnił, że zostaną podjęte wszelkie wysiłki, aby również na Athos jak najszybciej oszacować i zlikwidować szkody wyrządzone w infrastrukturze.
Góra Athos jest to półwysep położony na północy Grecji, zamieszkany od tysiąca lat wyłącznie przez mnichów. Republika mnisza posiada autonomię w ramach Grecji. W 20 klasztorach i innych mniejszych siedliskach żyje około 2300 prawosławnych mnichów.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.