Obchody Święta Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej
11 listopada 2017 | 09:00 | Warszawa / lk / bd Ⓒ Ⓟ
Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w sobotę 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie. W obchodach wzięli udział przedstawiciele Episkopatu Polski oraz najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem, premierem oraz marszałkami Sejmu i Senatu.
„Niech nasza obecność w Świątyni Opatrzności Bożej będzie wyrazem dziękczynienia Bogu za dar odzyskanej wolności” – napisał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w zaproszeniu na uroczystości.
Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego oraz Stanisława Karczewskiego, a także przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęły się w Świątyni Opatrzności Bożej od uroczystej Mszy św. o godz. 9.00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.
Na obchody w Świątyni Opatrzności Bożej w specjalnym liście zaprosił metropolita warszawski. „Świątynia Opatrzności Bożej jako Wotum Narodu jest szczególnym miejscem do przeżywania tego rodzaju uroczystości” – napisał kard. Nycz.
„Podczas Eucharystii odmówimy Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej oraz podziękujemy Bogu za wolność i niepodległość, prosząc Go o dalszą opiekę nad naszą Ojczyzną” – zapowiedział metropolita warszawski. Wyraził przy tym nadzieję, że liczna obecność wiernych na uroczystości „będzie wyrazem dziękczynienia Bogu za dar odzyskanej wolności”.
11 listopada mija dokładnie rok od uroczystego otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej. Z tej okazji Centrum Opatrzności Bożej zaprasza do wspólnego dziękowania Bogu za wolność Ojczyzny i proszenia w modlitwie o „jedność, zgodę i pokój dla całego naszego narodu”. Do tej intencji na swoich stronach COP zachęca do składania także osobistych intencji.
Z kolei o godz. 20.00 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się Koncert Galowy, podczas którego zostanie wykonana Msza F-dur autorstwa Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Wystąpią wybitni polscy artyści, w tym: Małgorzata Walewska i Andrzej Lampert, a także polskie cenione orkiestry symfoniczne i chóry. Dyrygować będzie Pedro Amaral, dyrektor artystyczny Filharmonii Lizbońskiej.
W 2018 r., w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Msza F-dur zostanie wykonana m.in. w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore i barcelońskiej katedrze Sagrada Familia. Obydwa koncerty mają stanowić mocne świadectwo emanującej z Polski na cały świat kultury i wiary, a jednocześnie jej trwałych związków z kulturą Europy.
Główne państwowe obchody Święta Niepodległości odbędą się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. W programie od godz. 11.15 uroczysta odprawa wart z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także koncert i parada wojskowa ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Jerozolimskimi.
Ulicami Warszawy 11 listopada po hasłem „My chcemy Boga!” przejdzie też Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Zdaniem organizatorów – stowarzyszenia Marsz Niepodległości – takie hasło ma przypominać, że Polska jest wciąż bastionem wiary i religijności w Europie.
Marsz rozpocznie się o godz. 15.00 na rondzie Dmowskiego, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego demonstranci przejdą ulicami: Marszałkowską, Świętokrzyską, Tamką, mostem Świętokrzyskim do Wybrzeża Szczecińskiego, skąd jedną z mniejszych uliczek dostaną się na błonia Stadionu Narodowego, gdzie marsz zakończy się odśpiewaniem „Roty”.
Marsz zostanie poprzedzony Mszą św. w tzw. rycie trydenckim w intencji Ojczyzny i poległych za wolną Polskę o godz. 12.00 w kościele św. Barbary.
Tradycyjnie oprócz oficjalnych obchodów mieszkańcy stolicy wezmą udział w wydarzeniach towarzyszących świętowaniu rocznicy odzyskania niepodległości. Na terenie Muzeum Wojska Polskiego odbędzie się m.in. prezentacja współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, będą też pokazy broni z okresu wojny polsko-bolszewickiej oraz seanse filmów dokumentalnych.
Stołeczny ratusz zorganizuje na placu Zamkowym i przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu m.in. warsztaty tworzenia kotylionów, lekcje historii, pokazy uzbrojenia i przejażdżkę historycznym tramwajem. W tym pierwszym miejscu odbędzie się ponadto „Lekcja żywej historii”, którą poprowadzi Grupa Rekonstrukcji Historyczno-Filmowej Bemowo. Tradycyjnie już o godz. 11.11 wystartuje Bieg Niepodległości, w tym roku trasą od ronda „Radosława” do Metra Pole Mokotowskie i z powrotem.
Uroczystości, które odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej, zainaugurują cykl wydarzeń, wieńczących w 2018 roku obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nad bogatym programem rocznicowych uroczystości w wymiarze ogólnopolskim pracuje powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
W jego skład wchodzą trzy kategorie osób – najwyższe władze państwowe, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań oraz osoby wskazane przez prezydenta spośród przedstawicieli Kościołów i innych związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osób szczególnie zasłużonych dla Państwa Polskiego.
Czytaj także: Ks. Kowalczyk w Komitecie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości
Spośród przedstawicieli Kościołów i innych związków wyznaniowych w Komitecie znaleźli się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Tomasz Miśkiewicz, bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
Państwowy wymiar rocznicowych obchodów zainauguruje 5 grudnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Posiedzenie zwołane zostało w celu wysłuchania orędzia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 150. rocznicy urodzin jednego z Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego.
Komitet przyjął na razie program obchodów na rok 2017. Obejmie on, oprócz Zgromadzenia Narodowego, m.in. uroczysty koncert z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską „Powrócim pełni sławy” (9 listopada), otwarcie wystawy „Wyspiański”, realizowanej w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021 w Muzeum Narodowym w Krakowie (27 listopada) oraz uroczysty koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego (27 grudnia).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.