Wielki Tydzień w diecezji sandomierskiej – wskazania
26 marca 2021 | 14:48 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
W kościele może przebywać jedna osoba na 20 m² przy zachowaniu odległości przynajmniej 1,5 m. Za wyjątkiem osób sprawujących kult, wszystkich obowiązuje zakrywanie maseczką ust i nosa. Dotyczy to także modlitwy poza świątynią – głosi m.in. komunikat ogłoszony dzisiaj przez Kurię Diecezjalną w Sandomierzu.
We „Wskazaniach na Wieli Tydzień” podpisanych przez kanclerza ks. dra Romana Jańca wyrażona jest troska o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, a także apel do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.
„Ponieważ wielu wiernych spowiada się bezpośrednio przed świętami, należy im to umożliwić z zachowaniem przepisów sanitarnych oraz wcześniejszych zaleceń kurialnych.
W trosce o chorych i starszych, kapłani mogą udzielić posługi sakramentalnej w miejscu zamieszkania o ile wspomniane osoby wyrażą takie pragnienie lub poproszą o to ich najbliżsi oraz nie będzie przeszkód natury sanitarnej” – czytamy w komunikacie.
Z racji na ograniczoną liczbę osób, które będą mogły uczestniczyć w liturgii Triduum Paschalnego odprawianej w świątyni parafialnej, zezwala się w tym roku na jej celebrację także w kościołach rektoralnych, filialnych oraz w kaplicach zakonnych. Nabożeństwa Triduum Paschalnego nie mogą być jednak sprawowane w tej samej świątyni więcej, niż jeden raz dziennie.
„Decyzja o sposobie przyjęcia Komunii św. – do ust lub na rękę – należy zawsze do wiernego natomiast kapłan nie może niczego narzucać ani głosić opinii niezgodnych z prawem Kościoła. Szafarz Komunii Świętej winien uprzednio zdezynfekować ręce, mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce” – pisze ks. dr Roman Janiec.
Ksiądz kanclerz przypomina, że wiernych nie mogących przystąpić do Komunii sakramentalnej, trzeba poinformować o możliwości i warunkach Komunii duchowej oraz o tym, że nadal obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. na zasadach, które zostały wcześniej podane. W związku z tym duszpasterze powinni zorganizować transmisje celebracji parafialnych za pomocą środków przekazu.
W Niedzielę Palmową podczas odprawiania Mszy św. należy zaakcentować obchodzony w tym dniu Światowy „Dzień Młodzieży”.
W Wielki Czwartek Msza św. Krzyżma zostanie odprawiona w katedrze o godz. 10. Z racji na obowiązujące limity osób będą ją koncelebrowali z księżmi biskupami tylko wikariusz generalny, wikariusze biskupi, Rada Konsultorów, przełożeni Kurii i Sądu Biskupiego, rektor WSD oraz księża dziekani.
Podczas celebracji Mszy św. Wieczerzy Pańskiej ma być pominięty obrzęd umycia nóg. Kapłanom odbywającym kwarantannę poza szpitalem, zezwala się na odprawienie Mszy św. w miejscu ich przebywania. Jeśli chodzi o kapłanów hospitalizowanych jest to uzależnione od pozwolenia personelu szpitala.
W Wielki Piątek podczas celebracji Nabożeństwa Męki Pańskiej ma być dołączone do modlitwy powszechnej wezwanie „Za udręczonych w okresie pandemii”. Krzyż powinien być umieszczony na specjalnym stojaku aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Należy umieścić obok niego pouczenie, że nie można krzyża całować i zachęcić do innej formy oddania czci Chrystusowi.
W Wielką Sobotę zalecone jest, aby tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych organizowane było w małych grupach i z większą częstotliwością na terenie przykościelnym, z zachowaniem przepisowych odstępów pomiędzy wiernymi. Mogą oni także sami odmówić modlitwę błogosławieństwa pokarmów przed śniadaniem wielkanocnym tak, jak w roku ubiegłym.
Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej mają się odbyć wewnątrz świątyni. Zamiast ogniska służącego do pobłogosławienia ognia, można użyć świecy lub znicza. W czasie „Liturgii chrzcielnej” nie będzie pokropienia wiernych wodą święconą.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego główny celebrans może wyjść z monstrancją przed kościół i pobłogosławić parafię. Ponadto w tym dniu proboszczowie mogą rozważyć zwiększenie ilości Mszy św. odprawianych w kościele parafialnym oraz w kościołach filialnych czy rektoralnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.